Intel-chipsæt kan være årsag til iPhone-problemer

Flere brugere af Windows 7 kan ikke komme til at opdatere deres iPhone.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Visse brugere af Windows 7 klager på Apples diskussionsforum over, at de ikke kan synkronisere deres iPhones på deres nye pc'er.

De berørte brugere - og der er på forummet 80 sider med indlæg, der diskuterer problemet - har opdaget, at udover at de kører Windows 7, så indeholder alle deres computere chipsættet Intel P55 Express.

Intel mener, at problemet har noget at gøre med en fejl i bios eller systemkonfigurationen, oplyser en talsmand fra Intel, der dog påpeger, at virksomheden stadig er i gang med at undersøge problemet.

I søndags skrev en medarbejder fra Apple et indlæg på forummet, der bad folk med Windows 7-pc'er med Intel P55-chipsættet om at e-maile virksomheden specifikke detaljer om deres computer, iPhone-model og præcist, hvad der sker, når problemet forekommer.

Dette indlæg indikerer, at også Apple arbejder på at løse problemet.

Microsoft oplyser, at virksomheden ikke er bekendt med spørgsmål om problemet på i Windows 7-hjælpeforum, og at virksomheden ikke har modtaget nogen support-opringninger angående problemet.

Microsoft følger dog diskussionerne på Apples forum og undersøger problemet, oplyser virksomheden og påpeger, at hvis problemet er relateret til Windows 7, vil virksomheden skrive et indlæg på hjælpesitet Microsoft Answers.

På Apples forum er der tilsyneladende nogle, har haft held ved at gå tilbage til at bruge en ældre version af iTunes eller endda ved at benytte Windows 7's XP-virtualiserings-funktion.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S