Janus Friis sælger ud af Joost

Janus Friis splitter ejerskabet af Joost op.

Artikel top billede

Janus Friis har endnu engang formået at sælge en af sine firmaer.

Den danske it-entreprenør Janus Friis sælger dele af sit net-tv-selskab, Joost, til medienetværket Adconion Media Group.

"Over de seneste måneder har vi aktivt forsøgt at finde strategiske muligheder for Joost og er i den forbindelse kommet frem til, at salget af visse aktiver til Adconion er det bedste for Joost. Adconion har en stærk teknisk platform og en tillokkende forretningsmodel, derfor tror vi, at begge virksomheder vil blive styrket af denne aftale," udtaler Janus Friis.

Tidligere har Joost skåret kraftigt ned på sine aktiviteter.

"Video er en top prioritet for vores firma og gennem opkøbet af disse Joost aktiviteter, vil vi være i stand til at give annoncører, indholdsleverandører og internetudgivere en end-to-end global video platform, flerkanal-video og reklametjenester," siger Tyler Moebius, administrerende direktør i Adconion Media Group.

Tilbage i Skype

Ingen af parterne har villet ud med, hvor meget der er blevet betalt for tjenesten. Men i pressemeddelelsen fra Adconion Media Group står der, at der kun er tale om visse dele af Joost, som Adconion har købt.

Tidligere købte eBay Skype for 16 milliarder kroner. Det viste sig dog, at eBay ikke havde læst, at teknologien bag Skype stadig var ejet af et af Janus Friis' andre selskaber.

Efter længere tids rygter om børsnotering af Skype og forskellige mulige fremtidsscenarier, stod det klart, at Janus Friis og hans kompagnon Niklas Zennström havde vundet en plads i det fremtidige Skype.

Det var efter, at Skype havde sagsøgt Janus Friis.

Derfor kan det være, at det først er nu, at Janus Friis tør at skrive under på en aftale, der afhænder dele af Joost.

Der har tidligere været mange spekulationer om Joosts fremtid. Ikke mindst på grund af, at net-tv-tjenesten ikke har vist sig at være den samme succes som Skype.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS