Apple: Nokia stjæler med arme og ben

Først sagsøgte Nokia Apple for iPhone, og nu har Steve Jobs-holdet svaret ved også at sagsøge Nokia.

Artikel top billede

Det er kun få uger siden, at Nokia valgte at sagsøge Apple for med iPhone at have brudt en række Nokia-patenter inden for GSM, UMTS og WLAN-standarder.

Nu er situationen dog vendt 180 grader, for amerikanerne har netop sendt en hård snebold tilbage i hovedet på finnerne.

"Andre virksomheder må konkurrere med os ved at opfinde deres egne teknologier, ikke bare ved at stjæle vores," udtaler Bruce Sewell, der er Apples chef-jurist, i en kortfattet meddelelse.

Helt præcist mener Apple, at Nokia har brudt 13 Apple-patenter - i Nokias søgsmål mod Apple, blev iPhone-producenten anklaget for at have brudt 10 af Nokias patenter.

Dermed giver Apple svar på tiltale - i hvert fald verbalt - for da Nokia sagsøgte Apple, var det også hårde ord der blev sendt over Atlanterhavet.

"Ved at nægte at acceptere passende aftaler for Nokias intellektuelle ejendom, forsøger Apple at få en gratis tur på ryggen af Nokias innovation," lød anklagen fra Nokia.

Apple: Her er vores opfindelser
Apple er ikke blev for at fremhæve virksomhedens betydning for it-industrien, og slutter således den eller korte meddelelse af med at remse en række populære Apple-opfindelser op.

"Apple antændte revolutionen for personlige computere i 1970'erne med Apple II og gen-opfandt den personlige computer i 1980'erne med Macintosh," lyder det blandt andet.

"Apple står også i spidsen for den digitale medie-revolution med sine transportable afspillere til musik og video, iPod, og iTunes online-butikken, og har entreret mobiltelefon-markedet med sin revolutionerende iPhone."

Derfor er patensagerne svære

Teleanalytiker Torben Rune, direktør i Netplan, har tidligere vurderet, at Nokias søgsmål mod Apple kan tage år at afgøre, og at resultatet kan tippe i begge retninger, da den slags patent-diskussioner er uhyre komplicerede at afgøre.

"Sådan nogle standarder har masser af fortolkningsmuligheder, og man kommer ofte ud i, at nogen lader sig inspirere af en standard eller forbedrer den."

"Det kan tage år, og nogle gange ender man faktisk med ikke at kunne afgøre det, så man må finde en anden løsning," forklarede Torben Rune.

Hvis Nokia ender med at vinde sagen, kan det betyde en milliard-regning til Apple, har internationale analytikere vurderet.

Om det er årsagen til, at Apple nu også har valgt at sagsøge Nokia, er uvist, men sikkert er det, at vi dermed ikke har hørt det sidste til stridighederne mellem de to tele-kombattanter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS