Apple: Nokia stjæler med arme og ben

Først sagsøgte Nokia Apple for iPhone, og nu har Steve Jobs-holdet svaret ved også at sagsøge Nokia.

Artikel top billede

Det er kun få uger siden, at Nokia valgte at sagsøge Apple for med iPhone at have brudt en række Nokia-patenter inden for GSM, UMTS og WLAN-standarder.

Nu er situationen dog vendt 180 grader, for amerikanerne har netop sendt en hård snebold tilbage i hovedet på finnerne.

"Andre virksomheder må konkurrere med os ved at opfinde deres egne teknologier, ikke bare ved at stjæle vores," udtaler Bruce Sewell, der er Apples chef-jurist, i en kortfattet meddelelse.

Helt præcist mener Apple, at Nokia har brudt 13 Apple-patenter - i Nokias søgsmål mod Apple, blev iPhone-producenten anklaget for at have brudt 10 af Nokias patenter.

Dermed giver Apple svar på tiltale - i hvert fald verbalt - for da Nokia sagsøgte Apple, var det også hårde ord der blev sendt over Atlanterhavet.

"Ved at nægte at acceptere passende aftaler for Nokias intellektuelle ejendom, forsøger Apple at få en gratis tur på ryggen af Nokias innovation," lød anklagen fra Nokia.

Apple: Her er vores opfindelser
Apple er ikke blev for at fremhæve virksomhedens betydning for it-industrien, og slutter således den eller korte meddelelse af med at remse en række populære Apple-opfindelser op.

"Apple antændte revolutionen for personlige computere i 1970'erne med Apple II og gen-opfandt den personlige computer i 1980'erne med Macintosh," lyder det blandt andet.

"Apple står også i spidsen for den digitale medie-revolution med sine transportable afspillere til musik og video, iPod, og iTunes online-butikken, og har entreret mobiltelefon-markedet med sin revolutionerende iPhone."

Derfor er patensagerne svære

Teleanalytiker Torben Rune, direktør i Netplan, har tidligere vurderet, at Nokias søgsmål mod Apple kan tage år at afgøre, og at resultatet kan tippe i begge retninger, da den slags patent-diskussioner er uhyre komplicerede at afgøre.

"Sådan nogle standarder har masser af fortolkningsmuligheder, og man kommer ofte ud i, at nogen lader sig inspirere af en standard eller forbedrer den."

"Det kan tage år, og nogle gange ender man faktisk med ikke at kunne afgøre det, så man må finde en anden løsning," forklarede Torben Rune.

Hvis Nokia ender med at vinde sagen, kan det betyde en milliard-regning til Apple, har internationale analytikere vurderet.

Om det er årsagen til, at Apple nu også har valgt at sagsøge Nokia, er uvist, men sikkert er det, at vi dermed ikke har hørt det sidste til stridighederne mellem de to tele-kombattanter.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S