Microsoft erkender at have stjålet webside-kode

Efter anklager om ulovlig kopiering af kode har Microsoft nu valgt at lukke en kinesisk microblogging-side.

Artikel top billede

Normalt er det Microsoft, der jagter softwarepiraterne, men for en gang skyld er det nu Microsoft selv, der er skurken.

Softwareselskabet har netop erkendt, at den kinesiske microblogging-side MSN Juku, som blev lanceret i sidste måned, bryder en anden virksomheds intellektuelle rettigheder, skriver blandt andre Financial Times.

MSN Juku, der bygger på samme koncept som Twitter, blev udviklet af en kinesisk leverandør.

Det fik virksomheden Plurk til i et blogindlæg at anklage Microsoft for at have kopieret Plurks side, hvilket blev dokumenteret med blandt andet screenshots.

"Vi blev aldrig kontaktet af nogen hos Microsoft om et samarbejde, og vi gav heller ikke nogen skriftlig eller mundtlig tilladelse til nogen på deres side om at tage vores kode, tage vores CSS og kopiere essensen og etos fra vores service," skrev Plurk blandt andet.

250

Plurk forsøgte i et blogindlæg at dokumentere ligheden mellem Microsofts side og Plurks egen. Det virkede (klik på billedet for stor størrelse).

Derefter lukkede Microsoft for MSN Juku, mens anklagerne blev undersøgt nærmere, og nu har selskabet så erkendt at koden var stjålet fra Plurk.

"Leverandøren har nu erkendt, at en del af koden, som de kom med, rent faktisk var kopieret. Det er et klart brud på leverandørens kontrakt med MSN Kina og samtidig inkonsekvent i forhold til Microsoft politik om at respektere intellektuelle rettigheder," skriver Microsoft i et statement.

"Vi er naturligvis meget skuffet, men vi tager ansvar for situationen. Vi undskylder over for Plurk og vil tage direkte kontakt til dem for at forklare, hvad der skete og de skridt, vi har taget, for at få løst situationen," skriver Microsoft.

Selskabet oplyser samtidig, at MSN Juku nu er lukket på ubestemt tid.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S