USA raser: Intel misbruger sin markeds-dominans

USA har fået nok af Intels ublu forretningsmetoder.

Artikel top billede

Verdens største chip-producent, Intel, misbruger sin dominerende position på chip-markedet til at undertrykke og knægte produkter fra konkurrerende selskaber.

Så skarpt lyder det fra den amerikanske handels-kommission, FTC, der har til opgave at sørge for fri og frugtbar konkurrence i USA.

FTC indleder nu en stor sag mod Intel, der kommer til at ligne de sager, som har fundet sted i Sydkorea, Japan og ikke mindst EU, hvor EU-Kommissionen tidligere har idømt Intel en gigantbøde på otte milliarder kroner.

Intel har appelleret denne dom.

Systematisk kampagne

Den amerikanske handels-kommission mener, at Intel gennem 10 år har arbejdet systematisk på at holde konkurrerende chip-producenter ude af markedet.

"Intel har bevidst arbejdet på at fjerne konkurrerende trusler til selskabets monopol. Intel har været helt hensynsløs over for principperne om fair play og de love, der sigter mod at beskytte den fri konkurrence," lyder det fra Richard Feinstein fra FTC i en pressemeddelelse.

Ifølge det amerikanske konkurrence-organ har Intel bevidst og systematisk anvendt trusler, bundlede priser og særligt attraktive tilbud til aftagerne af selskabets chips til at holde konkurrenterne ude af markedet.

FTC peger på, at Intels fremfærd kan have skadet den fri konkurrence, innovationen og den amerikanske forbruger, som det hedder.

Sagen kommer blot en måned efter, at Intel indvilgede i at betale den meget mindre konkurrent Advanced Micro Devices 6,2 milliarder kroner i et forlig, der lukker en langvarig fejde mellem de to selskaber.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS