Artikel top billede

(Foto: © 2008 Pete Souza / Pete Souza)

Obama sparker bredbånd ud i bondeland

USA vil få et markant bredbåndsløft i de kommende måneder med redningsplan fra Obama. Guds eget land ligger på nuværende tidspunkt langt under Danmarks bredbåndsniveau.

Den amerikanske præsident Barack Obama vil have øget mængden af bredbåndsforbindelser i USA samt få sat fut under beskæftigelsen.

Derfor har han i dag sendt sin vicepræsident Joe Biden i byen for senere at bekendtgøre, at den amerikanske regering vil spendere godt 12 milliarder kroner over 75 dage i bredbåndsinvesteringer til de egne, hvor internettet kun er noget, man hører om på tv.

Planen er i første omgang, at Joe Biden senere i dag i Dawsonville, Geogia, vil fortælle om, at den første milliard kroner vil blive investeret i 18 bredbåndsprojekter i 17 forskellige stater.

"Bredbånd berører næsten alle aspekter af den amerikanske økønomi og giver amerikanerne hidtil usete muligheder for beskæftigelse, uddannelse, sundhed, iværksætterånd og deltagelse i samfundslivet," lyder budskabet fra Det Hvide Hus ifølge Reuters.

Barack Obama håber samtidig, at bredbåndssatsningen vil få "titusindevis" i arbejde og dermed få skubbet gang i den vingeskudte amerikanske økonomi.

Ligger langt under Danmarks niveau

I alt vil Obama-regeringen investere omkring 36 milliarder kroner i bredbånd, som blandt andet skal gå til lån til de selskaber, der kan være med til at indfri internet-udrulningerne.

USA ligger ellers pænt med på den internationale økonomiske organisation OECD's liste over lande med den største bredbåndsudrulning.

Guds eget land er placeret på en 15. plads med sine over 81 millioner bredbåndsforbindelser. Det svarer til, at der er 26,7 bredbåndsforbindelser per 100 indbyggere.

Til sammenligning ligger Danmark nummer to på OECD-listen kun overgået af Holland.

I Holland er der 38,1 forbindelser per 100 indbyggere, mens der i Danmark findes en penetrationsgrad på 37 procent. På tredjepladsen ligger Norge med 34,5 forbindelser per 100 indbyggere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere