Microsoft på knæ: Beder om ny høring i Word-forbud

Microsoft anmoder høftligt om en ny høring, der skal kaste nyt lys over sagen om et forbud mod Word.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har anmodet en amerikansk appeldomstol om en ny høring i den patentsag, der kræver, at softwaregiganten betaler knap halvanden milliard kroner i skadeserstatning og som forbyder Microsoft at sælge den aktuelle version af tekstbehandlingsprogrammet Word.

Microsoft er tiltalt for at bruge et patent, der ejes af i4i i en funktion i Word 2003 og 2007, der gør det muligt for brugerne at oprette specialtilpassede XML-dokumenter.

I december stadfæstede den amerikanske appeldomstol Court of Appeals for the Federal Circuit en tidligere kendelse, der pålagde Microsoft at betale skadeserstatning og forbød virksomheden at sælge kopier af Word, der indeholdte denne funktion.

Hvordan skal beløbet udregnes?

Nu beder Microsoft panelet af dommere om primært at genoverveje, hvordan beløbet på skadeserstatningen udregnes.

"Denne anmodning giver detaljer angående væsentlige konflikter, som vi mener, at kendelsen fra 22. december skaber med etableret præcedens, der er afgørende for retsplejen og for fastsættelsen af skadeserstatningen, og vi er bekymrede for, at kendelsen svækker dommernes autoritet i fastsættelsen af hensigtsmæssige foranstaltninger i fremtidige patentretssager," lyder det fra Kevin Kutz, der er director of public affairs hos Microsoft.

Som reaktion udtaler i4i, at virksomheden forventede, at Microsoft ville indgive en sådan anmodning, og at virksomheden ser frem til at udbygge sin forretning nu, hvor Microsoft er pålagt et forbud mod at sælge de patentkrænkende produkter.

Microsoft har tidligere bedyret, at virksomheden er på trapperne med en udgave af Word 2007, hvor den pågældende funktion er fjernet.

Det er ikke sikkert, at Microsofts anmodning om en ny høring vil få noget hurtigt svar.

Først skal tre dommere gennemgå anmodningen, og de vil have syv dage til enten at imødekomme eller afvise den. Hvis de afviser anmodningen, vil resten af panelet få tid til at gennemgå den. En ny høring kan resultere i nedsat skadeserstatning og ændringer i forbuddet.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

AP Pension

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS