IDC: snusfornuftig IBM-strategi på Lotusphere

IBM's strategi med at fortsætte i det 20-årige spor med kollaborationsværktøjer i sin Lotus-software er ganske fornuftigt påpeger IDC-analytiker, som samtidig sender en advarsel til IBM.

Artikel top billede

Brian Troelsen fra IDC Nordic vurderer, at IBM's web 2.0-værktøjer får svært ved at slå igennem hos kunderne.

Mens IBM's store Lotusphere-konference går på hæld, gør IDC-analytiker og konference-deltager Brian Troelsen fra IDC Nordic status over, hvad han har hørt og set på konferencen.

"Der er jo ikke mange produktnyheder, og det bliver også bekræftet, når man taler med både danske og udenlandske IBM-folk," forklarer han til Computerworld.

Men Brian Troelsen bider samtidig mærke i, at IBM har pustet sig op på det visionære plan inden for især unified communication og den lange række af andre samarbejdsværktøjer i Lotus Notes-klienten.

"Med sin kollaborative agenda følger IBM sit mangeårige Lotus-spor, hvilket er yderst fornuftigt, da det ikke forvirrer hverken kunder eller partnere," forklarer Brian Troelsen.

Pas på med web 2.0-værktøjerne

Efter at have tilbragt en lille uges tid i mødelokaler og til netværksarrangementer med IBM, partnere og kunder på Lotusphere-konferencen vurderer IDC-analytikeren samtidig, at IBM's nye og tidligere lancerede web 2.0-værktøjer, der for alvor kom på menukortet til Lotusphere 2007, ikke nødvendigvis er spiselige for kunderne.

I hvert fald ikke lige med det samme.

"Set i lyset af finanskrisen får web 2.0-værktøjer i første omgang nok svært ved at slå igennem hos kunderne, fordi en lokal it-chef har vanskeligt ved at sandsynliggøre et return of investement," lyder Brian Troelsens vurdering.

"Det gælder jo ikke kun for IBM, men også selskabets konkurrenter," tilføjer han.

Brian Troelsen er dog ikke overrasket over, at IBM i de senere år har storsatset netop på de nye, smarte kollaborationsværktøjer, fordi brugergenereret indhold og kommunikation for alvor har slået igennem på hjemmesider som Facebook, Twitter og Youtube.

"Det er jo typisk, at leverandørerne tager den slags ideer til sig og prøver at skubbe udviklingen i gang noget hurtigere på deres arbejdsværktøjer," fortæller Brian Troelsen.

Efterlysning af cases

Han mener rent strategisk, at IBM har gjort sig selv en stor tjeneste ved også at fokusere på branchespecifikke systemer til eksempelvis finanssektoren, offentlige it-systemer og it til sundhedssektoren.

Og kan gøre det endnu bedre i fremtiden.

"Der er jo mange regulatoriske krav i eksempelvis bankverdenen, hvor IBM så kan klargøre systemer til et lovkrav såsom databeskyttelse inden for et område som unified communications," forklarer han.

"Det er jo heller ikke en tilfældighed, at IBM på Lotusphere har forsøgt at promovere, og har efterlyst flere brugerscenarier med eksisterende kunder, så andre interesserede kan få øjnene op for branchespecifikke fordele ved teknologien," siger Brian Troelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S