Steve Jobs: Nu kommer Apples nye top-apparat

Topchefen i Apple siger nu selv, at it-virksomheden kommer med et nyt produkt i denne uge.

Artikel top billede

CEO Steve Jobs fra Apple lover noget stort. Foto: Apple. (Foto: Apple)

Det bliver formentlig onsdag, at Apple fremviser selskabets seneste satsning, der ventes at blive en tablet-computer.

I hvert fald har Apple indbudt pressen til et show onsdag, og firmaets topchef, Steve Jobs, siger nu selv, at denne uge byder på et nyt produkt fra virksomheden med æble-logoet.

"De nye produkter, som vi planlægger at udgive dette år, er meget stærke; begyndende i denne uge med et nyt markant produkt, som vi virkelig er spændte på," udtaler Steve Jobs i en pressemeddelelse fra Apple.

Dermed ender længere tids spekulationer omkring Apples bidrag til tablet-kampen formentlig i morgen. Men samtidig starter en krig, hvor Apple blandt andet udfordrer Microsoft og HP, som er kommet med deres bud på en tablet-pc.

Fine salgstal fra Apple

Steve Jobs' kommentarer blev udsendt i forbindelse med Apples resultat for regnskabsårets første kvartal, som primært var positiv læsning for selskabets aktionærer.

Apple fremviste således et regnskab, der viste pæn fremgang i salgstallene for enhederne Macintosh og iPhone, der gik henholdsvis 33 og 100 procent frem i salgstal. Derimod faldt salget af iPods med otte procent i forhold til kvartalet et år tidligere.

De forbedrede salgstal hæver virksomhedens omsætning med 24 procent til 83 milliarder kroner, mens bundlinjen blev forbedret med 32 procent til 18 milliarder kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura