Nu har næsten alle dine naboer trådløst netværk

I næsten 60 procent af de danske husstande har man nu adgang til et trådløst netværk. Det betyder, at internettet bliver brugt på nye steder og i nye situationer.

Artikel top billede

Udviklingen af antallet af trådløse netværk i de danske husstande er eksploderet over de seneste år. I 2006 var det kun 27 procent af de danske hjem, der havde adgang til trådløst netværk. I dag er det 58 procent.

Det viser undersøgelsen "Medieudviklingen 2009-2010" fra DR Medieforskning.

"Teknologien er blevet voldsomt meget billigere. I dag kan det ikke betale sit at trække kabler, købe switch og lave stik i væggen. Den trådløse teknologi er simpelthen blevet både billigere og nemmere end den gamle løsning," siger teleanalytiker Torben Rune.

På nettet fra sengen

Udviklingen betyder, at danskerne nu har adgang til internet i hele huset. Derfor bliver computeren brugt flere steder.

"For nogle år siden var det tv, der blev indkøbt til soveværelset og køkkenet. Men i dag er det computere," siger Torben Rune. Ifølge ham er forklaringen, at folk vil have adgang til det store informationsudbud.

"Det er simpelthen ikke nok at kunne se tv. Man vil have adgang til alle de ting, man har på computeren."

Virksomheder ser ikke potentialet

At internettet nu bliver brugt rundt i hele huset, skaber en række nye anvendelsesmuligheder, og her er der nogle forretningsmuligheder, som mange virksomheder i dag går glip af.

"Mange virksomheder er slet ikke klar over, at udviklingen i de lokale net er så omfattende, som den er. Derfor er der ikke ret mange virksomheder, der udnytter det endnu," siger Torben Rune.

Et af de ting han nævner som et eksempel, er opskrifter fra virksomheder, der sælger madvarer. Her skulle man lave nogle simple opskrifter med stor skrift, så det er til at læse på computeren i køkkenet, mens man er i gang.

"Selv på disse punkter, hvor det kunne være mest oplagt, sker der ikke meget," siger han.

For mange naboer sænker din hastighed

Mens den fortsatte udbredelse af det trådløse netværk skaber nogle nye muligheder, kan det også give problemer. Hvis man bor i et tæt befolket område, kan listen med trådløse netværk hurtigt blive lang, og det kan mærkes på netværkets hastighed.

"Der bliver simpelthen for mange på de radiokanaler man sender på. I et boligkompleks kan der sagtens være op mod 100 trådløse netværk, som kæmper om at sende på samme tid, og det sænker hastigheden markant," fortæller Torben Rune.

Dine naboer behøver ikke engang at bruge deres netværk, for at det forstyrrer.

"Selv hvis du er den eneste, der laver noget i sådan en boligblok med 75-100 trådløse netværk, vil baggrundsaktiviteten fra de andre netværk forstyrre så meget, at det sænker hastigheden."

En af løsninger kunne være at skrue ned for sendestyrken så ens netværk ikke rakte så langt, og dermed ikke forstyrrede så mange. Folk er bare ikke opmærksomme på det.

"Hos en del virksomheder har man skruet ned, så signalet kun rækker til det nødvendige, men hos private er det en anden sag. Her er mit indtryk, at folk skruer op. De vil kunne bruge internettet udenfor eller hos naboen. Det er bare en skidt idé," siger han.

Mobilmodemmer vinder frem

Danskerne har taget de trådløse netværk til sig, men også den nye teknologi med mobile 3G modems vinder hurtigt frem. Antallet af abonnenter var i juni 2009 419.000. Det er ifølge DR Medieforskning en fordobling i forhold til samme periode sidste år.

"Når man køber en ny bærbar i dag, kan man vælge at få den med indbygget 3G modem, så der er ingen tvivl om, at det er fremtiden," siger Torben Rune.

Selvom det er en kraftig vækst, mener han dog ikke, at mobilmodemmet er på vej til at erstatte det trådløse netværk i hjemmet.

"Mobilmodemmet er stadig en dyr løsning, og hastighederne på internettet kan heller ikke konkurrere med, hvad man kan få derhjemme. Men de er blevet utroligt populære at have med sig udenfor huset."

Han mener heller ikke, at den store udbredelse af trådløse netværk vil gøre, at man helt dropper kablerne.

"Teknologierne kommer til at supplere hinanden. Hvis man skal lave det allermest tunge arbejde, hvor man har brug for høj hastighed og stabilitet, vil man vælge kablet. De mellemstore opgaver vil du klare på det trådløse netværk og til sidst er der 3G-modemmet, til når du er på farten," siger Torben Rune.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

TD SYNNEX Denmark ApS

Inside Sales Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S