FN afgør brændselscellernes fremtid

Det er op til FN at bane vejen for anvendelse af brændselsceller i mobile enheder. Giver FN rødt lys for anvendelse af teknologien i fly, vil udviklingen blive sat minimum to år tilbage, siger fabrikanterne Toshiba og Hitachi.

Indhold

FN holder i denne uge møde om en ændring af de internationale sikkerhedsbestemmelser for fly. Det kan påvirke, hvor hurtigt der kommer brændselsceller på markedet til brug i mobile enheder.

Fabrikanterne af brændselsceller vil nemlig ikke starte masseproduktion før, de også kan bruges på fly. Toshiba og Hitachi oplyser, at de simpelthen ikke kan se et massemarked for teknologien, før en anvendelse i fly er mulig.

Luftfartselskaberne vil ikke tillade enheder, der indeholder eksplosive eller brændbare væsker om bord på fly. Det skyldes de internationale sikkerhedsregulativer. Det betyder igen, at de enheder, der indeholder brændselsceller ikke må medtages på fly.

Brændselsceller indeholder nemlig methanol, der er både brændbart, giftigt og eksplosivt. Fabrikanterne gør dog deres yderste for at mindske de mulige problemer ved anvendelsen af methanol.

Beslutter FN at tillade brug af enheder med brændselsceller i fly, vil dette kunne ske fra 2007.

Er svaret negativt bliver det tidligst i 2009, at de rejsende vil kunne bruge spritdrevne apparater i fly og dermed, at teknologien bliver udbredt i større grad.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS