Ekspert: Forslag om køb af stjålne data holder ikke

Et forslag om, at danske myndigheder skal købe stjålne oplysninger, der kan afsløre skattesnyderi, er problematisk, vurderer it-advokat.

Artikel top billede

"De danske myndigheder har ikke selv lov til at begå indbrud, og man kan ikke bede andre om at gøre det," siger advokat Martin Von Haller Grønbæk. Foto: Torben Klint

SF's skatteordfører, Jesper Petersen, har stillet forslag om, at den danske stat skal købe stjålne data for at afsløre skattefusk i Danmark.

En fremgangsmåde, som myndighederne med stor succes har benyttet i Frankrig og Tyskland.

Forslaget er kontroversielt, fordi SF ønsker at købe oplysninger, som er erhvervet på ulovlig vis af personer med adgang til bankverdenen i lande som Liechtenstein og Schweiz.

I sådanne banker har danskere, ifølge Skat, placeret beløb på mellem 100 og 200 milliarder kroner, der ikke er betalt skat af i Danmark.

Pengene er beskyttet af bankhemmelighed, og derfor kan myndighederne ikke få adgang ad officielle kanaler, hvilket har været bevæggrunden for, at SF har stillet forslaget i Folketinget.

Jesper Petersen og SF har samlet et flertal for forslaget uden om regeringen, bestående af oppositionen og Dansk Folkeparti.

At købe stjålne data er ifølge it-advokat Martin von Haller Grønbæk kritisabelt.

"Hvis man efterspørger oplysninger på en sådan måde, at man opfordrer til kriminalitet, mener jeg, det er en problematisk handling," siger han til Computerworld.

Man må ikke opfordre til datatyveri

Lars Bo Langsted, som er professor på Aalborg Universitet og ekspert i økonomisk kriminalitet, har tidligere sagt til Politiken, at:

"I særlige sager vejer hensynet til almenheden så tungt, at det ikke er kriminelt at videregive fortrolige oplysninger. Og i sager om grov skattesvig vil jeg vurdere, at almenhedens interesse vejer tungere end den bankansattes tavshedspligt."

Den vurdering er Martin Von Haller Grønbæk enig i, men siger samtidig:

"Der er ikke noget forkert i at købe oplysninger, men det er problematisk, hvis man som dansk myndighed lover et beløb for at fremskaffe oplysningerne på ulovlig vis."

"Hvis man ved at købe oplysninger er med til at opfordre til, at nogen begår noget kriminelt, er det efter min mening uholdbart, også selvom det er for at opklare skattesnyderi," vurderer han.

"De danske myndigheder har ikke selv lov til at begå indbrud, og man kan ikke bede andre om at gøre det," siger Martin Von Haller Grønbæk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics