Overraskende mange fastnetkunder forlader Telenor

Det kommer bag på Telenors topchef, Henrik Clausen, at frafaldet af telefon-kunder på fastnettet er gået så stærkt.

Artikel top billede

Administrerende direktør Henrik Clausen, Telenor, forventer, at mobilt bredbånd vil bidrage positivt til Telenors forretning i 2010. Foto: Lars Bech (Foto: Lars Bech)

Flere mobilkunder kom ind i stalden hos Telenor i 2009, men alligevel faldt virksomhedens omsætning. Dog kun svagt.

Det skete på trods af, at administrerende direktør Henrik Clausen i april 2009 håbede, at omsætningen ville være uændret i forhold til året forinden.

"Omsætningen forsvinder primært, fordi vi har sagt farvel til flere PSTN-kunder (fastnettelefoni, red.), end vi havde regnet med. Der ligger reelt set et fald på 20 procent i PSTN-forretningen," forklarer Henrik Clausen.

Direktøren kan dog leve med, at der sker et fald af kunder med fastnettelefoni.

"Det er selvfølgelig altid ærgerligt at sige farvel til omsætningen, men det er jo ikke vores business at drive PSTN-forretning, når det er et gensalgsprodukt fra TDC," siger Henrik Clausen.

Han ser det som logisk, at afgangen af kunder med fastnettelefon går forholdsvis hurtigt, fordi Telenor ikke forsøger at erobre nye kunder med dette produkt.

Desuden har lavere ADSL-priser påvirket omsætningen negativt, fremdrager Henrik Clausen. Samlet set falder Telenors danske omsætning i 2009 med cirka tre procent til 6,7 milliarder kroner.

Glæder sig over flere mobilkunder

Telenor, der fik sit navn i sommers, formåede at erobre flere mobilkunder i løbet af 2009.

Selskabet kører for tiden en kampagne, der skal få selskabets bredbånds-kunder til også at få mobilt bredbånd. Derfor kan bredbåndskunderne på fastnet i seks måneder få et mobilt bredbåndsabonnement til nul kroner.

"Vi har en forventning om, at de her kunder ønsker at have begge produkter i butikken, når deres abonnement ophører, fordi de så har opdaget, hvor godt mobilt og fast bredbånd supplerer hinanden," fortæller Henrik Clausen.

Han afviser, at det er en dyr måde at erobre nye mobilt bredbånd-kunder på.

"Alternativet var, at vi skulle finde på en anden form for promotion for at få dem, og her vælger vi så at give dem en ydelse, som har en eller anden produktionsomkostning over seks måneder. Men det er jo ikke med tanken om, at de her kunder skal være gratis for evigt," forklarer Henrik Clausen.

Godt rustet til 2010

Henrik Clausen er overordnet tilfreds med resultatet for 2009, hvor Telenor formåede at forbedre indtjeningen. Det er blandt andet sket ved en øget fokus på omkostningerne, og det resulterede også i en større fyringsrunde i august sidste år.

"Vi forventer, at vores indtjening bliver yderligere forbedret. Vi kan også se, at fjerde kvartal var bedre end tredje kvartal, som igen var bedre end andet kvartal. Det viser, at vi har fået effektiviseret, og vi har fået skabt en enhedsorganisation. Det at have ét brand og én organisation er en mere effektiv måde at ramme markedet på," fortæller Henrik Clausen.

Salget vil også stige, forventer Henrik Clausen.

"Næste år skal være et år, hvor vi ser en smule vækst. Det var også det, som TDC var ude at kommunikere på den positive side, og vi har da heller ikke tænkt os, at vi skal tabe omsætning," siger Telenor-direktøren.

Han sætter sin lid til, at mobilforretningen - specielt drevet af mobilt bredbånd - vil sikre Telenor en positiv vækst i 2010. For at understøtte målet er Nokia Siemens Networks i gang med at opgradere Telenors netværk, så det bliver klar til LTE-teknologien, der understøtter højere hastighed og kapacitet i det mobile bredbåndsnet.

"Det, der bliver ekstremt afgørende for os, er at lykkes med det projekt, som vi kalder for Fremtidens Netværk, hvor vi er ved at udskifte vores 3G-netværk ud og gøre klar til fjerde generation hen over sommeren. Det er der, at kernen ligger i vores forretning," siger Henrik Clausen.

Telenor havde ved udgangen af 2009 lidt over to millioner mobilkunder, mens der var 530.000 kunder i fastnetforretningen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS