Dræner Flash-indhold smartphonens batteri?

Adobe forsøger at modbevise beskyldninger om, at Flash-teknologien skulle være for hård ved batteriet i bærbare enheder som Apples iPhone og iPad.

Artikel top billede

Det stigende antal smartphones, der finder vej til forbrugerne som avancerede multimedie-enheder, er ikke bare interessant for mobilproducenterne. Også en softwarevirksomhed som Adobe håber på at kunne få en del af kagen.

Adobes Flash-teknologi anvendes nemlig i stor stil til web-video, grafiske elementer som annoncer og sågar hele hjemmesider.

Men selvom Adobe flere gange har givet udtryk for, at man er klar til at levere Flash til Apples populære iPhone, så har Apple-topchef Steve Jobs afvist at lade Adobe komme ind i varmen.

Apple mener, at Flash er med til at dræne batteriet alt for hurtigt, og at Flash-indhold ikke afspilles optimalt på iPhone. Senest skal Steve Jobs ifølge flere medier have udtalt, at Flash ville betyde, at iPads batterilevetid på 10 timer ville falde til blot 1,5 timer.

I stedet hælder Apple til den nye version af HTML-standarden, HTML5, som anses som en potentiel trussel mod Adobes proprietærer Flash-teknologi, fordi den understøtter video uden brug af ekstra software.

Heller ikke Microsofts nye Windows Phone 7-styresystem kommer til at understøtte Flash.

Adobe: Vi har erfaringerne
Nu forsøger Adobe endnu engang at overbevise omverdenen om, at Flash slet ikke er den store batteri-sluger. I et blogindlæg skriver Mark Doherty, Flash Platform Evangelist hos Adobe Systems, at der er mange faktorer, der spiller ind i forhold til batterilevetiden.

"Det bør ikke komme som nogen overraskelse, at brugen af 3G, WIFI, Bluetooth, GPS eller det at efterlade et browservidue åbent, der viser noget basalt HTML, kan dræne dit batteri. Afstanden til en sendemast er også en potentiel faldgrube, og nogle rejsende vil bemærke forskellig batterilevetid i forskellige byer, lande og på forskellige netværk."

"I mange år har vi arbejdet med disse begrænsninger, sikkert uden at mange af jer er klar over det. Husk på at vores mobil-optimerede Flash Lite (der ligger på over en milliard telefoner) er blevet brugt ekstensivt til brugergrænseflader på mobiltelefoner fra Samsung, Sony, Ericsson og LG, så det her er noget, vi ved en hel del om," skriver Mark Doherty i sit blogindlæg.

Tester Flash på Nexus One

I modsætning til Flash Lite, er den version af teknologien, der anvendes på smartphones, dog den fulde version.

Alligevel hævder Adobe, at man tester Flash Player 10.1 så grundigt, at man er sikre på, at "indholdet kører med et acceptabelt batteriforbrug."

"Vi tester også op imod hjemmesider som YouTube, blip.tv og andre - med fantastisk ydeevne, så vi er oppe på flere timers afspilning på Nexus One," lyder det på Adobe-evangelistens blog.

Netop Google afslørede på Mobile World Congress i Barcelona i sidste uge, at selskabet snart vil understøtte Flash i Android-styresystemet.

I videoen herunder afspiller Adobe en 17 minutter lang Flash-video på Google-smartphonen Nexus One for at bevise, at batteriet ikke påvirkes synderligt. Adobe hævder, at batteriet kan holde tre timer, hvis man afspiller video ved hjælp af Flash Player 10.1 i H.264-standarden over WiFi.

Om det er nok til at overbevise Apple om Flashs fortræffeligheder, er nok tvivlsomt, men her er videoen under alle omstændigheder:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos