Dansk SAP-chef: Sådan yder vi mere med færre folk

SAP's nyudnævnte danske topchef, Jim Hagemann Snabe, er klar med planerne for, hvordan SAP skal kunne arbejde mere med færre folk. Se planerne her.

Artikel top billede

SAP styrer direkte mod en ny æra med vækst og masser af hurtig og kontant innovation.

Sådan lyder meldingen fra danske Jim Hagemann Snabe, der for nylig blev udnævnt til ny topchef for tyske SAP, hvor han skal køre tæt parløb med amerikaneren Bill McDermot, der får ansvar for forretningen, mens Jim Hagemann Snabe - oprindeligt fra Bramming ved Esbjerg - har ansvaret for udvikling og innovation.

Udmeldingen, der faldt på Cebit-messen i Hannover, er den første fra Jim Hagemann Snabe, efter han overtog chefposten. Tidligere var det bestyrelsesformand Hasso Plattner, der alene førte ordet, og dermed er det første gang, at Jim Hagemann Snabe for alvor træder frem på scenen.

Mindre bureakrati - mere udvikling

Og meldingen er klar: Det nye SAP skal være mindre bureakratisk og have langt stærkere fokus på kundernes behov.

SAP har i den seneste tid været i gang med en større oprydning, hvor flere organisationslag er blevet trimmet. Det har blandt andet ført til exit af den nordiske chef, danske Karen Nielsen. Det kan du læse mere om her.

Ideen er at gøre SAP mere manøvredygtig og komme tættere på kunderne, efter en problematisk periode med voksende kundeutilfredshed, efter SAP sidste år pludselig besluttede sig for at hæve licenspriserne.

Det udløste et ramaskrig blandt kunderne, hvorefter SAP besluttede sig for at droppe prisstigningen.

Samtidig er SAP's softwaresalg faldet med 16 procent, ligesom selskabet - der ikke mindst konkurrerer med Salesforce og Oracle - er blevet kritiseret for ikke at have nok fokus på vigtige teknologiske trends som eksempelvis cloud computing.

Du kan læse mere om SAP's udfordringer her.

Sådan vil SAP producere mere med færre folk

Et af hovedpunkterne er nu at ændre strategi, når det gælder software-udvikling. Her er det målet at ændre organisationen til at være langt mere agil end tidligere.

Det skal gøres via små teams på omkring 10 medarbejdere, der arbejder tæt sammen med kunderne og som leverer mange og hyppige iterationer - som udgangspunkt en ny iteration hver fjerde uge - af en given applikation.

Ideen er, at det skal føre til, at slutproduktet ligger helt tæt op ad kundernes behov.

"Vi vil forandre SAP over mod en lean organisation, hvor vi når mere med færre folk. Vi ønsker at frigøre kreativiteten hos vores ingeniører," sagde Jim Hagemann Snabe.

Han vurdederer, at det med den nye struktur er muligt at gøre selskabet 30 procent mere effektivt. Det vil betyde, at udviklingsomkostningerne kan holdes på samme niveau som i dag, mens tempoet, hvormed SAP udvikler nye produkter, forøges, lød det fra Snabe.

Det skal blandt føre til lanceringen af SAP's forsinkede cloud-tjeneste, BusinessByDesign, til markedet for små og mellemstore virksomheder i sommerens løb.

Han erkendte i samme åndedrag, at ideen med at splitte produktionen op i små teams ikke er ny.

"Denne metode er ikke ny, men den har hidtil kun været anvendt af mindre selskaber, mens vi jo skalerer den op til 12.000 ingeniører," lyder det fra Jim Hagemann Snabe.

Han siger, at omkring 20 procent af SAP's ansatte i øjeblikket arbejder på denne måde. Målet er, at alle ansatte med tiden skal arbejde efter de agile metoder.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S