Artikel top billede

Microsoft: Google krænker patenter med Android

Microsoft mener, at Google krænker en hel stribe af selskabets patenter med mobil-systemet Android.

Microsoft mener, at Googles styresystem til smartphones, Android, krænker selskabets intellektuelle ejendom.

Med udmeldingen er der meget, der tyder på, at de to selskabers indædte kamp - som du kan læse mere om her - træder ind i en ny fase.

Microsoft mener, at Android krænker selskabets patenterede mobil-teknologier på en bred vifte af områder, der dækker brugerinterface og hele det underliggende styresystem.

Microsofts juridiske chef, Horacia Gutierrez, siger til nyhedsmediet Cnet, at Microsoft er nødt til at påtage 'sig ansvaret' for at sikre, at 'konkurrenter ikke nasser på vores opfindelser'.

Han meddeler samtidig, at Microsoft altid foretrækker at løse stridigheder om licensiering af intellektuelle rettigheder uden at ty til retssager.

Microsofts udmelding kommer kort tid efter, at selskabet og smartphone-producenten HTC har indgået en patent-aftale, der sikrer den taiwanske producent særskilt ret til at anvende Microsofts patenterede teknologier på telefoner, der kører på Android.

Det kan du mere om her.

Til gengæld vil Microsoft modtage royalties af HTC. Angiveligt skal Microsoft være i forhandlinger med andre mobil-producenter om lignende aftaler.

Android er baseret på Linux, men indeholder samtidig en række andre interfaces og programmer. Microsoft vil ikke fortælle, hvor selskabet mener, at krænkelserne har fundet sted.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere