Artikel top billede

Direktør for ITEK, Tom Togsverd, er yderst glad på både statens og leverandørernes vegne, efter flere gode råd om, hvordan staten vil kommunikere bedre med it-leverandørerne. Foto: ITEK.

ITEK jubler over statens it-skandale-bremseklods

Dansk Industris it-brancheforening, ITEK, er svært begejstret over statens initiativer til at få bremset syndfloden af offentlige it-skandaler. Især ét område er ITEK særligt tilfreds med.

"Glædens dag."

Så kort opsummerer Tom Togsverd, branchedirektør for ITEK under Dansk Industri, de initiativer, som staten i dag har rullet ud med henblik på at få sat en effektiv bremseklods på hjulet med de mange statslige it-skandaler i Danmark.

"Vi har at gøre med solide anbefalinger på statens it-projekter, der hidtil har været præget af cover-your-ass og juristeri," forklarede han på den pressebriefing, som Finansministeriet afholdte i formiddags med henblik på at fortælle om initiativerne i den 114 sider lange rapport "Professionalisering af arbejdet med it-projekter i staten".

Løsningsorienterede kravspecifikationer

Tom Togsverd har især hæftet sig ved, at de kommende statslige kravspecifikationer skal være mere spiselige over for både stat og leverandører, og kalder initiativet for en win-win-win-sitatuation for både stat, leverandører og skatteborgerne.

Dansk Industri - og ikke mindste it-brancheforeningen ITEK - har ifølge eget udsagn en stor interesse i, at der findes fremadrettede, holdbare og ikke mindst afbalancerede samarbejdsformer mellem stat og leverandører.

Derfor er statens fokus på, hvordan store danske virksomheder arbejder med it-projekter og ikke mindst kravspecifikationer og forholdet til leverandører, meget velkomne initiativer i Tom Togsverds optik.

"Offentlige it-projekter er noget af en elefant at spise for leverandørerne, og kravspecifikationerne har hidtil været præget af at være for jurist-orienteret," sagde han på pressebriefingen.

"Vi ser derfor frem til, at kravspecifikationerne nu bliver mere fleksible og løsningsorienterede, hvor man vælger at dele projekterne op i mindre bidder. Det er rigtig gode nyheder," lød det fra Tom Togsverd.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere