Fejl i Gmail gav adgang til e-mails

Enhver bruger af Googles gratis e-mailkonto Gmail har haft adgang til den sidste e-mail, som var blevet sendt gennem Gmail-serveren. Uanset hvem e-mailen var blevet sendt til.

Indhold

Googles gratis e-mail-service Gmail har været pivåben for alle brugerne, som til enhver tid har været i stand til at se den sidste mail, som Gmail-serverne havde videresendt. Det skriver Cnet.

Sikkerhedshullet blev opdaget af to programmører, der fandt ud af, at en forkert formatteret adresselinje i et browserprogram fik Gmails server til at sende den sidste HTML-formatterede mail, som serveren havde bearbejdet, tilbage til brugeren.

Fejlen blev opdaget ved, at en e-mail, som programmørerne sendte, efterlod et > i slutningen af modtagerens e-mailadresse, og derefter begyndte Gmail-serveren at sende tilsyneladende tilfældig information tilbage.

Det viste sig dog hurtigt, at der rent faktisk var tale om andre personers e-mails.

Google har erkendt problemet, og det skulle angiveligt være blevet rettet allerede.

Google har ikke oplyst, hvor længe det har været muligt at se andres udgående e-mails, eller hvor mange brugere, der uvidende har delt deres e-mails med andre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere