ATI klar med X700-grafik til bærbare

Grafikchippen X700, der sidste år blev lanceret som en billig-udgave af ATI's seneste grafikgeneration, er nu klar i en version til bærbare pc'er.

Indhold

Kort tid efter lanceringen af grafikchippen X800 sidste år lancerede ATI en neddroslet version, som blev kaldt X700. Chippen var ATI's svar på en billig grafikchip til stationære pc'er, og nu godt et halvt år efter er firmaet klar med en version af X700 til bærbare pc'er.

Mobility Radeon X700 har de samme otte pixel-pipelines og seks vertexshadere som X700 til stationære pc'er.

Chippen understøtter DirectX 9.0b, og busbredden til hukommelsen er stadig 128 bit.

Der understøttes op til 128 megabyte ram, og desuden vil chippen kunne fås som et AXIOM-kort, der er ATI's bud på et udskifteligt PCI Express-grafikkort til bærbare pc'er.

Acer er med TravelMate 8100 blandt de første producenter som er klar med bærbare baseret på den nye grafikchip.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere