GeForce 7-grafik i Playstation 3

Nvidia skal stå for leveringen af grafik-chippen til Playstation 3. Grafikken bliver ikke mere avanceret end den, vi allerede kender fra den seneste version af DirectX 9.

Indhold

Det bliver en speciel udgave af Nvidias næste grafikgeneration, der skal levere grafikken i den kommende Playstation 3. Det skriver GamesIndustry.biz.

Selv om om der således formentlig bliver tale om en GeForce 7-chip, bliver grafikken ikke mere avanceret end den, vi kender fra GeForce 6-serien af grafikchips.

Ifølge Nvidia kommer chippen nemlig til at understøtte de samme Pixelshader 3.0- og Vertexshader 3.0-faciliteter, som vi allerede kender.

Disse Shader 3.0-faciliteter understøttes i dag af DirectX 9.0c i Windows, så kvaliteten af grafikken i en Playstation 3 vil nogenlunde modsvare det, vi i dag ser i de nyeste pc-spil.

Det har været nødvendigt at designe en speciel udgave af grafikchippen, da arkitekturen i Playstation 3 ikke ligner en pc, men Nvidia forventer snart at være klar med chippen.

Det vil dog stadig være Sony, som suverænt bestemmer, hvornår man vil annoncere noget i den forbindelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere