CSC skifter ud i toppen: Farvel til danske topchefer

Den administrerende direktør for CSC i Norden og en tidligere økonomidirektør er nu fortid i virksomheden.

Artikel top billede

Den tidligere CSC-boss Ivor Canavan er nu rejst hjem til Irland.

Der bliver skiftet ud i toppen af CSC Danmark.

I starten af juni tog virksomheden i stilhed afsked med Ivor Canavan, der var administrerende direktør for CSC i Danmark og driftsdirektør for CSC i Norden.

Ved samme lejlighed sagde CSC også farvel til Steen Rasmussen, der indtil for få år siden var økonomidirektør i CSC og i de seneste år har været direktør for CSC's forretning for små- og mellemstore virksomheder i Norden.

"Det er sket uden større dramatik, men der er tale om et internt anliggende, som jeg mener hører til inden for virksomhedens fire vægge," siger CSC's danske pressekontakt, Claus Johnsen fra kommunikationsbureauet Kraft & Partners.

Kan du afvise, at der er tale om en fyring?

"Det har jeg ingen kommentar til," siger han.

Hvordan vil CSC så beskrive de to afgange?

"De to afgange er sket uafhængigt af hinanden. Men Ivor Canavan har haft en kontrakt, der kører på åremål, og den ophører, når man har nået sine kontraktlige mål eller på anden vis er kommet i hus med sine aftaler."

Har han så opnået sin mål?

"Det kender jeg ikke hans kontrakt godt nok til at vide," siger Claus Johnsen.

Involveret i skandale

Ifølge Claus Johnsen er både Ivor Canavan og Steen Rasmussen stoppet i CSC med øjeblikkelig virkning, og Claus Johnsen mener, at Ivor Canavan nu er tilbage i Irland.

Carsten Lind, der tidligere har været chef for CSC's nordiske serviceforretning, overtager indtil videre efter Ivor Canavan.

CSC Danmark er i øjeblikket involveret i en sag, hvor virksomheden er blevet politianmeldt for brug af ulovlig indisk arbejdskraft, og CSC er desuden leverandør af den stærkt kritiserede digitale tinglysning.

Et projekt, der i yderste konsekvens kan betyde, at CSC bliver mødt af et milliard-krav. Men for blot få uger siden roste Ivor Canavan det fejlslagne tinglysningsprojekt i et interview med Computerworld.

CSC Danmark kom ud af regnskabsåret 2008/2009 med et underskud på 15 millioner kroner.

Efter publicering er Computerworld blevet kontaktet af CSC's pressekontakt, Claus Johnsen, der efter at have været i kontakt med CSC's HR-afdeling har følgende korrektion:

"Ivors kontrakt stod til udløb, og han valgte ikke at forlænge den. Steen Rasmussen har også selv opsagt sin stilling. HVERKEN Steen eller Ivor forlod virksomheden umiddelbart, som jeg måske har udtrykt. Men arbejdede for CSC i deres opsigelsesperiode."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

    Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S