Lej en supercomputer for en dollar i timen

Sun Microsystems har lanceret en udlejningsservice af supercomputere. Kunder vil kunne leje en processor i en time for en dollar.

Indhold

Hvis man står med et akut behov for en supercomputer, så tilbyder Sun Microsystems nu, at man kan leje en processor i en time for kun en dollar. Det skriver BBC News.

For den ene dollar får man en processor samt lagerplads i en time i Suns Grid supercomputer.

Grid-computing, som teknologien kaldes, spås en stor fremtid, og hos Sun drager man paralleller til udvikling for elektricitet og vand.

Helt så almindeligt bliver udlejning af supercomputere nok ikke, men Sun har allerede flere store kunder, som er interesserede.

For mange kan det nemlig bedre betale sig at leje en supercomputer en gang imellem i stedet for selv at skulle bygge og drive et helt datacenter med en supercomputer.

Blandt de interesserede er en række olie- og gas-selskaber, der har udtrykt behov for at leje op til 5.000 processorer af gangen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg