Skyd en million billeder i sekundet

Med videokameraet HyperVision HPV-1 kan man få alle detaljer med, selv om det går hurtigt. Kameraet kan nemlig optage med en hastighed på op til en million billeder i sekundet.

Indhold

Japanske Shimadzu har fremstillet et videokamera, der kan snuppe en million billeder i sekundet. Så slipper man for at gå glip af alle de fine detaljer, når tingene går stærkt

Kameraet HyperVision HPV-1 kan optage video med en hastighed på mellem 30 og 1.000.000 billeder i sekundet. Man må dog leve med en beskeden opløsning på 312 x 260 pixels i gråtoner.

Billederne optages med en særlig CCD-chip, og de kan gemmes som BMP, TIFF eller AVI-filer.

Der medfølger en kontrolenhed i form af en computer med Windows XP som styresystem. Computeren er udstyret med en 10,4 tommer TFT-skærm og en 20 gigabyte harddisk.

Optagelserne kan overføres til en anden computer via Ethernet eller USB 2.0.

Videokameraet er ikke for fattigrøve. Man skal regne med en pris et stykke over en million kroner, men så kan man også optage små, fine film af eksploderende vandballoner og afskydning af golfbolde. Disse eksempler og flere til kan man finde på Shimadzus websted.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension