Succesfuld bærbar playstation med åndenød

Sony har rundet den halve million solgte PSP spillekonsoller i USA. Men det viser sig, at alle PSP-konsoller solgt indtil nu er nedroslet.

Indhold

Sony er glade, fordi der er solgt mere end 500.000 eksemplarer af den transportable PSP-spillekonsol i USA, siden lanceringen 24. marts.

Det europæiske lancering er blevet udsat på ubestemt tid, fordi Sony ønskede, at der skulle være nok konsoller til det amerikanske marked.

Sony forventer at sælge mere end en million konsoller i USA i løbet af de næste måneder. Men ikke alle forbrugerne er lige så glade som Sony.

Det viser sig nemlig, at Sony har neddroslet alle enheder, der er leveret indtil nu. PSP-processoren kører kun 222 megahertz i stedet for de 333 megaherz, som den er specificeret til.

Det skyldes, at Sony har haft problemer med batterilevetiden. Batteriet, der har en kapacitet på 1.800 milliampere/time, blev nemlig ved annonceringen lovet til at kunne holde fire til seks timer, selv om enheden har indbygget WiFi og optisk diskdrev.

Og det løfte om lang batterilevetid ønsker Sony tilsyneladende at holde for enhver pris, også selv om PSP kommer til at køre en tredjedel langsommere end oprindeligt planlagt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect