64-bit Far Cry med bedre grafik

AMD har arbejdet sammen med Crytek om at udvikle en 64-bit udgave af det populære 3D-spil Far Cry til Windows XP Professional x64 Edition. En 64-bit opgradering kan hentes gratis, og den giver mere detaljeret grafik.

Indhold

AMD's 64-bit pc-processorer i Athlon 64-serien har efterhånden været på markedet i halvandet år, men der er ikke mange applikationer eller spil, der udnytter processorerne fuldt ud. Nu kan man i det mindste opgradere sin eksisterende 32-bit version af det populære 3D-spil Far Cry til en 64-bit udgave, der er optimeret til AMD's processorer.

Den gratis udvidelse, der kan hentes fra AMD's website, kræver Windows XP Professional i den særlige x64-udgave. Dette styresystem kan imidlertid også fås gratis i en 120-dages demo.

64-bit Far Cry byder på mere detaljeret grafik og mere naturtro fysik. Dertil kommer, at spilleren bliver i stand til at se længere ud i det blå. Udvidelsen gør også visse baner større og giver helt nye baner, man kan udforske.

Man skal ikke regne med at forøge hastigheden af spillet ved at skifte til 64-bit versionen. Det kræver nemlig en game-engine, der er programmeret i 64-bit kode fra bunden.

Udover Far Cry findes der ganske få spil, der er optimeret til 64-bit pc-processorer. Vi kan nævne Chronicles of Riddick og Shadow Ops: Red Mercury.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune