Digitalkamera med 3,5'' LCD-skærm

Samsung er snart klar med et otte megapixel digitalkamera med 15x optisk zoom og en LCD-skærm, der har en diagonal på hele 3,5 tommer. Navnet er Pro815.

Indhold

Koreanske Samsung vil meget gerne gøre sig gældende på markedet for digitalkameraer, og nu sætter firmaet trumf på med et kamera, der byder på nogle ganske imponerende specifikationer.

Samsung Digimax Pro815 er udstyret med en 15x zoomlinse, der modsvarer en 28-420 millimeter zoomlinse på et almindeligt 35mm film-kamera. Kameraet kan tage billeder med en opløsning på otte megapixels.

Det er imidlertid LCD-skærmen, der for alvor adskiller Pro815 fra konkurrenterne. Skærmen er nemlig på 3,5 tommer, og det er rekord for digitalkameraer. Skærmen har 235.000 pixels og kan fremvise 16,7 millioner forskellige farver.

Kameraets genopladelige batteri skulle også være i en klasse for sig selv. En opladning rækker til 500 billeder.

Pro815 er klar til brug på et sekund, og der går kun en tyvendedel sekund, fra man trykker på knappen, til billeder er i kassen.

Man kan tage 2,5 billeder i sekundet, og hvis man kan nøjes med billeder på en enkelt megapixel, kan man komme helt op på 10 billeder i sekundet. Man kan også optage film i VGA-kvalitet.

Samsung Pro815 kommer på markedet til august, og prisen kommer til at ligge i omegnen af 7.000 kroner med moms.

Læses lige nu

    Statens IT

    VMware-specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for SAP Business Intelligence i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S