Bedre lyd fra pc'en

Creative er klar med lydkort baseret på en helt ny lydchip kaldet X-Fi. Den sætter nye standarder for lydgengivelse fra computeren.

Indhold

Med en ny lydchip kaldet X-Fi vil Creative sætte konkurrenterne på markedet for lydkort på plads. Chippen kan nemlig levere en helt klar lyd uden at belaste computerens processor. X-Fi står får Xtreme Fidelity, ekstrem nøjagtighed (i lydgengivelsen).

En X-Fi chip består af mere end 51 millioner transistorer. Chippen kan håndtere over 10 milliarder instruktioner i sekundet, og dermed er den cirka er 24 gange hurtigere end Audigy, der indtil nu har været den kraftigste Sound Blaster-chip.

To nye teknologier kaldet Crystalizer og CMSS-3D sørger for at optimere oplevelsen, når man lytter til musik. Crystalizer konverterer lydsignalet til en opløsning på 24 bit og en samplingsfrekvens på 96 kilohertz, og derefter analyseres lydstrømmen. Hvis der er opstået fejl ved komprimeringen, bliver de rettet. CMSS-3D forvandler stereolyd til surroundsound.

De kredse, der omdanner de digitale signaler til analog lyd, har fået en overhaling, så støjen er minimeret. Forholdet mellem signal og støj kan komme helt op på 116 decibel på topmodellen X-Fi Elite Pro, mens signal/støj-forholdet er absolut hæderlige 109 decibel på de øvrige modeller.


Lydkortet Sound Blaster X-Fi Elite Pro leveres med fjernbetjening og ekstern boks til ind- og udgange.

Sound Blaster X-Fi Elite Pro leveres med en ekstern I/O-boks, og lydchippen kan trække på 64 megabyte hukommelse. Der er endvidere indbygget forforstærker, som for eksempel kan være nyttig, hvis man tilslutter en elektrisk guitar. Prisen bliver 2.699 kroner.

Hvis man kan undvære forforstærkeren og den eksterne boks og nøjes med at have ind- og udgange placeret der, hvor der ellers er plads til et cd/dvd-drev, kan Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS være en mulighed. Så kommer prisen ned på 1.999 kroner.

For 1.599 kan man få fingrene i Sound Blaster X-Fi Platinum uden egen hukommelse, men stadig med et tilslutningspanel til en drev-plads, og "discount-modellen" Sound Blaster X-Fi XtremeMusic koster 999 kroner. Alle de vejledende priser er med moms, og lydkortene kommer i butikkerne til september.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job