Ti gigabyte harddisk til mobilen

Cornice har specialiseret sig i at skabe miniharddiske, og nu er firmaet parat med to nye versioner på otte og ti gigabyte. De skal bruges i mobiltelefoner.

Indhold

Nyhederne er begyndt at vælte ud af Consumer Electronics Show (CES) i Las Vegas, hvor Cornice har løftet sløret for sine to nye miniharddiske på otte og ti gigabyte. Diskene er firmaets fjerde generation, og de er krympet en del siden den seneste.

Harddiskene måler hver især 30 mm x 40 mm x 3,5 mm, og dermed er de fysisk blevet omkring 40 procent mindre end Cornices tidligere miniharddisk på fire gigabyte.

Firmaet er særligt interesseret i at få en stor bid af mobilmarkedet, hvor der ventes at blive en stadig større efterspørgsel på mobiltelefoner med stor harddiskkapacitet.

Selv forventer Cornice, at der i løbet af 2009 på verdensplan vil blive solgt omkring 70 millioner mobiltelefoner med integreret harddisk.

Ifølge Cornice vil de første mobiltelefoner med de nye miniharddiske på otte og ti gigabyte dukke op inden sommer.

I dag er Samsung en af de mobilproducenter, der bruger harddiske fra Cornice, og tidligere har firmaet leveret miniharddiske til Sonys MP3-afspillere. Læs mere om det her.

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job