Få kodeordet indopereret i hånden

Glem alt om kodeordet til computeren. Det er meget smartere at gemme det i en chip, som indopereres i hånden. Så kan du med et vink logge på din pc.

Indhold

Det kan være en frustrerende oplevelse at glemme et kodeord, men for 29-årige Amal Graafstra er det ikke noget problem. Det er ikke fordi, han har en superhukommelse, canadieren har blot fået indopereret kodeordet i sin hånd.

En RFID-chip ligger under huden med Graafstras hemmelige kodeord, og når han vifter med hånden foran sin computer, lader den ham logge på.

I sin anden hånd har Graafstra også en RFID-chip, som bruges, når han uden nøgler låser sig ind i sin lejlighed, skriver CNN.com.

De små chip aktiveres, når de kommer i nærheden af en RFID-læser, der afkoder signalerne. RFID-læseren skal naturligvis være forbundet til en computer eller en anden elektronisk enhed, før signalerne fra chippen kan bruges til noget.

Ifølge Graafstra er det efterhånden ved at blive en trend at have RFID-chip gemt under huden, og han hævder, at mindst 20 af hans venner allerede har fået det.

Det er ikke nogen formue, som Graafstra har brugt på sit lille projekt. Chippene koster under 20 kroner stykket, og en RFID-læser kan købes for et par hundrede kroner.

I dette debatforum kan der læses mere om, hvordan man i bogstaveligste forstand får RFID-teknologien ind under huden.

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg