Få kodeordet indopereret i hånden

Glem alt om kodeordet til computeren. Det er meget smartere at gemme det i en chip, som indopereres i hånden. Så kan du med et vink logge på din pc.

Indhold

Det kan være en frustrerende oplevelse at glemme et kodeord, men for 29-årige Amal Graafstra er det ikke noget problem. Det er ikke fordi, han har en superhukommelse, canadieren har blot fået indopereret kodeordet i sin hånd.

En RFID-chip ligger under huden med Graafstras hemmelige kodeord, og når han vifter med hånden foran sin computer, lader den ham logge på.

I sin anden hånd har Graafstra også en RFID-chip, som bruges, når han uden nøgler låser sig ind i sin lejlighed, skriver CNN.com.

De små chip aktiveres, når de kommer i nærheden af en RFID-læser, der afkoder signalerne. RFID-læseren skal naturligvis være forbundet til en computer eller en anden elektronisk enhed, før signalerne fra chippen kan bruges til noget.

Ifølge Graafstra er det efterhånden ved at blive en trend at have RFID-chip gemt under huden, og han hævder, at mindst 20 af hans venner allerede har fået det.

Det er ikke nogen formue, som Graafstra har brugt på sit lille projekt. Chippene koster under 20 kroner stykket, og en RFID-læser kan købes for et par hundrede kroner.

I dette debatforum kan der læses mere om, hvordan man i bogstaveligste forstand får RFID-teknologien ind under huden.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    UI-designer med fokus på designproduktion

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job