Få kodeordet indopereret i hånden

Glem alt om kodeordet til computeren. Det er meget smartere at gemme det i en chip, som indopereres i hånden. Så kan du med et vink logge på din pc.

Indhold

Det kan være en frustrerende oplevelse at glemme et kodeord, men for 29-årige Amal Graafstra er det ikke noget problem. Det er ikke fordi, han har en superhukommelse, canadieren har blot fået indopereret kodeordet i sin hånd.

En RFID-chip ligger under huden med Graafstras hemmelige kodeord, og når han vifter med hånden foran sin computer, lader den ham logge på.

I sin anden hånd har Graafstra også en RFID-chip, som bruges, når han uden nøgler låser sig ind i sin lejlighed, skriver CNN.com.

De små chip aktiveres, når de kommer i nærheden af en RFID-læser, der afkoder signalerne. RFID-læseren skal naturligvis være forbundet til en computer eller en anden elektronisk enhed, før signalerne fra chippen kan bruges til noget.

Ifølge Graafstra er det efterhånden ved at blive en trend at have RFID-chip gemt under huden, og han hævder, at mindst 20 af hans venner allerede har fået det.

Det er ikke nogen formue, som Graafstra har brugt på sit lille projekt. Chippene koster under 20 kroner stykket, og en RFID-læser kan købes for et par hundrede kroner.

I dette debatforum kan der læses mere om, hvordan man i bogstaveligste forstand får RFID-teknologien ind under huden.

Csis Security Group A/S

Senior Director, People & Culture

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Inside Sales Specialist

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til DevOps i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S