Få kodeordet indopereret i hånden

Glem alt om kodeordet til computeren. Det er meget smartere at gemme det i en chip, som indopereres i hånden. Så kan du med et vink logge på din pc.

Indhold

Det kan være en frustrerende oplevelse at glemme et kodeord, men for 29-årige Amal Graafstra er det ikke noget problem. Det er ikke fordi, han har en superhukommelse, canadieren har blot fået indopereret kodeordet i sin hånd.

En RFID-chip ligger under huden med Graafstras hemmelige kodeord, og når han vifter med hånden foran sin computer, lader den ham logge på.

I sin anden hånd har Graafstra også en RFID-chip, som bruges, når han uden nøgler låser sig ind i sin lejlighed, skriver CNN.com.

De små chip aktiveres, når de kommer i nærheden af en RFID-læser, der afkoder signalerne. RFID-læseren skal naturligvis være forbundet til en computer eller en anden elektronisk enhed, før signalerne fra chippen kan bruges til noget.

Ifølge Graafstra er det efterhånden ved at blive en trend at have RFID-chip gemt under huden, og han hævder, at mindst 20 af hans venner allerede har fået det.

Det er ikke nogen formue, som Graafstra har brugt på sit lille projekt. Chippene koster under 20 kroner stykket, og en RFID-læser kan købes for et par hundrede kroner.

I dette debatforum kan der læses mere om, hvordan man i bogstaveligste forstand får RFID-teknologien ind under huden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S