Få kodeordet indopereret i hånden

Glem alt om kodeordet til computeren. Det er meget smartere at gemme det i en chip, som indopereres i hånden. Så kan du med et vink logge på din pc.

Indhold

Det kan være en frustrerende oplevelse at glemme et kodeord, men for 29-årige Amal Graafstra er det ikke noget problem. Det er ikke fordi, han har en superhukommelse, canadieren har blot fået indopereret kodeordet i sin hånd.

En RFID-chip ligger under huden med Graafstras hemmelige kodeord, og når han vifter med hånden foran sin computer, lader den ham logge på.

I sin anden hånd har Graafstra også en RFID-chip, som bruges, når han uden nøgler låser sig ind i sin lejlighed, skriver CNN.com.

De små chip aktiveres, når de kommer i nærheden af en RFID-læser, der afkoder signalerne. RFID-læseren skal naturligvis være forbundet til en computer eller en anden elektronisk enhed, før signalerne fra chippen kan bruges til noget.

Ifølge Graafstra er det efterhånden ved at blive en trend at have RFID-chip gemt under huden, og han hævder, at mindst 20 af hans venner allerede har fået det.

Det er ikke nogen formue, som Graafstra har brugt på sit lille projekt. Chippene koster under 20 kroner stykket, og en RFID-læser kan købes for et par hundrede kroner.

I dette debatforum kan der læses mere om, hvordan man i bogstaveligste forstand får RFID-teknologien ind under huden.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S