Skype vil sælge ringetoner

I samarbejde med Warner Music vil Skype sælge ringetoner til sit program for IP-telefoni.

Indhold

De seneste år er salget af ringetoner til mobiltelefoner nærmest eksploderet, og nu er turen kommet til IP-telefonen.

Skype har 70 millioner brugere af sin gratis tjeneste, og de vil snart få mulighed for at købe ringetoner baseret på små musikstykker fra kendte musikere.

Det er Warner Music, som har indledt samarbejdet med Skype, og det vil koste 1,5 dollar - cirka 9 kroner - at få et kendt musiknummer som ringetone på sin IP-telefon.

Madonnas er en af de musikere, som Skype vil bruge til at promovere sin nye tjeneste, der er et led i en større satsning for at lade brugerne personliggøre deres softwareprogram til IP-telefoni.

Aftalen med Warner Music indebærer også muligheden for at købe og downloade billeder af musikere til sit Skype-program.

Skype har også planer om at få aftaler med andre pladeselskaber og dermed udvide salget af ringetoner til IP-telefonen.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S