Bredbånd til København

Københavns Energi (tidl. Belysningsvæsnet) tester allerede i år bredbåndsadgang til københavnerne. Selskabet flirter i øjeblikket med Basse Bergquist om en mulig forretningsmodel, mens Københavns Kommune undersøger de juridiske forhold.

Af Daniel Bergsagel, Computerworld Online

Københavns Energi vil til at sælge bredbåndsforbindelser. Selskabet har igennem flere år gravet lyslederkabler ned under København, og da liberaliseringen på el-området står for døren, er tiden inde til at forsøge sig på det nye forretningsområde.

Niels Juul Jensen, administrerende direktør i Københavns Kommunes Miljø- og Forsyningsforvaltning, bekræfter energiselskabets planer.

- Det er rigtigt, at vi er ved at undersøge, hvordan den fremtidige strategi for bredbåndsløsninger skal være. Vi undersøger for eksempel de juridiske forhold, som blandt andet handler om, hvordan vi som kommune forholder os i konkurrence med private udbydere af bredbånd, siger Niels Juul Jensen.

Direktøren vurderer, at et resultat af kommunens undersøgelse ligger klar i midten af næste år.

Tester i år

Københavns Energi vil dog allerede i år indlede forsøg med enkelte husstande.

- Vi samarbejder med Basse Bergqvist (direktør for Internetfirmaet Daisy Net, red.) og vil senere på året foretage test af bredbåndsnettet, siger kommunikationschef Torkild Thomsen fra Københavns Energi.

Daisy Net har normalt hjemme i Skodsborg, men i anledning af et muligt samarbejde med Københavns Energi sidder direktør Basse Bergqvist i øjeblikket i en af Københavns Energis pavillioner på Hulgaardsvej i København.

- Her har jeg adgang til Københavns Energis fibernet, hvor jeg er ved at teste en boks, jeg har udviklet, som både kan aflæse vandforbrug og levere bredbåndshastighed, siger Basse Bergqvist.

Han ser tre mulige fremtidsscenarier. Et er at Københavns Energi selv bliver udbyder af bredbåndsforbindelser. En anden mulighed er, at Daisy Net i samarbejde med Københavns Energi - i et fælles aktieselskab, der foreløbigt har fået navnet Pingo A/S - udbyder forbindelserne. Den tredie mulighed er, at Daisy Net selv køber sig ind på nettet og udbyder forbindelserne.

Ifølge Basse Bergqvist indeholder en bredbåndsforbindelse fra Københavns Energi en 2 Mbit forbindelse med voice og IP-telefoni som standard. Der er forhandlinger i gang med indholdsudbydere blandt andet for at kunne tilbyde filmudlejning over nettet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS