Virus112 leverer sikkerheds-service til Orange

Virus112 skal levere antivirus-sikkerhedsløsning til Oranges danske mobilkunder.

Af Søren Aaes

Orange vil for fremtiden tilbyde at alarmere deres kunder via mobiltelefon, email eller fax, når en ny computervirus er i udbrud. Derfor har Danmarks tredje største mobilselskab udpeget Virus112 til at levere en antivirus-sikkerhedsløsning til Oranges 500.000 danske mobilkunder.

Servicen, der bliver tilbudt kunderne i en seks måneders prøveperiode, er en specialudgave af den abonnement-baserede alert-service Virus112 i forvejen tilbyder på blandt andet mobil- og wap-telefoner.

Virus112, der er ejet af euro909.com, skal desuden levere indhold vedrørende virussikkerhed til Oranges danske kundeportal, myorange.dk.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job