Norske netaviser vil have betaling

De norske netmedier vil have betaling for deres nyheder. Allerede i denne måned ventes de at vælge fælles betalings-system. Fidusen er, at alle er med.

Af Dan Jensen

De norske netaviser er sammen med en række andre indholds-leverandører trætte af, at tele-operatørerne løber med alle indtægterne fra læsernes internet-surfing.

Ifølge den norske avis Digitoday er de norske netaviser derfor nu gået sammen i en alliance, der skal forhandle med tele-operatørerne Telenor og Netcom om en fordeling af indtægterne.

Alliancen Innholdsnett arbejder også på at finde et system, der bedre kan lokke penge ud af brugerne. Hidtil har manglen på brugervenlige og billige betalings-systemer gjort det vanskeligt for net-medierne at tage betaling for deres tjenester.

Alle skal tage betaling

Det er det stadig. De norske netmedier mener imidlertid, at de har fundet et alternativ. De planlægger ifølge Digitoday at indføre en fælles betalings-ordning. Den fælles løsning - hvor alle netmedier har nøjagtig det samme betalingssystem - skal ifølge Digitoday gøre det mere spiseligt for brugerne at betale for nyheder over nettet.

Alle netmedier er klar over, at det er et kontroversielt emne, idet netbrugerne forlængst er blevet vænnet til, at nyheder via nettet er gratis.

I løbet af september skal en arbejdsgruppe under Innholdsnett anbefale et betalingssystem til alliancens medlemmer. I denne uge skal arbejdsgruppen holde møde med fire forskellige leverandører, der hver især kan tilbyde et betalingssystem.

Tre af leverandørerne tilbyder netkonto-systemer, hvor netmedierne selv trækker penge fra en konto, som brugeren sætter penge ind på.

Vælger Innholdsnet systemet fra den sidste leverandør, lægges de pågældende beløb på brugerens mobilregning gennem SMS-meldinger.

Markedet følger spændt arbejdsgruppens anbefaling. Det betalings-system, som alliancen vælger, kan nemlig meget vel blive det største og absolut førende internet-betalingssystem i Norge med stort set alle netmedier som brugere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere