Nye dvd-afspillere tager et minut at starte

De første anmeldelser af verdens første HD-DVD-afspiller afslører, at den er overraskende sløv i optrækket. Det tager over et minut fra afspilleren tændes, til den er klar til at vise film.

Tålmodighed er kodeordet for verdens første HD-DVD-afspiller fra Toshiba.

HD-XA1 er kommet på gaden i Japan, og de første anmeldelser giver udtryk for, at afspilleren er overraskende langsom i optrækket.

Det tager over et minut fra afspilleren tændes, til den er klar til at vise film i HD-DVD-format.

Til at begynde med går der 35 sekunder, før Toshibas HD-DVD-logo kommer frem. Velkomstskærmen vises, indtil der er gået 55 sekunder.

Der går yderligere ti sekunder, før afspilleren viser ikoner, der gør det muligt at sætte filmen i gang. I alt 65 sekunder må man vente på at få sat gang i sine nye sprøde film i High Definition.

Toshiba er klar over, at HD-XA1 ikke er nogen hurtigløber, og det vil firmaet forsøge at forbedre, lover en talsmand fra firmaet.

Foreløbige gæt går på, at den langsomme opstart skyldes børnesygdomme hos afspilleren, da den skal afspille dvd-film i et helt nyt format.

Generelt får afspilleren da også flotte ord med på vejen for sin evne til at vise film i High Definition.

I Japan sælges afspilleren for 100.000 yen, cirka 5.150 kroner, mens den kommer til at koste 800 dollar i USA, omkring 4.850 kroner. Der er intet nyt om, hvornår vi kan forvente at se en HD-DVD-afspiller på vores breddegrader.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv en del af vores nye mobiludviklingsteam i Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S