7 megapixel i lommen

Glimrende kamera, men hvem har egentlig brug for syv megapixel?

7 megapixel i lommen

Det er efterhånden lykkedes Canon at forfine sin serie af Ixus kameraer til at være strømlinede små billedmaskiner. Og Ixus 700 er det mest kapable og nyeste af slagsen.
I dette kamera har Canon fået plads til en billedsensor på 1/1,8" med en kapacitet på 7,1 megapixel.

Det er samme størrelse sensor, som sidder i et Canon G6 semiprofessionelt kamera. Der er 3x zoom svarende til 37 111 millimeter.

Kameraet er styret af en Digic II billedprocessor, hvilket gør det til det hurtigst reagerende af alle kameraerne i Ixus serien. Der er mulighed for ekstern flash, og Canon tilbyder en stribe ekstra tilbehør, heriblandt et nuttet lille undervandshus.

Billederne er saftige med varme farver, og det reagerer fornuftigt i næsten alle situationer. Der er begrænsede manuelle muligheder på kameraet, men heldigvis er automatikken meget velfungerende.

Det betyder for eksempel, at kameraet selv fyrer flashen af ved modlysfotografering, hvilket redder billeder, der ellers ville være blevet til håbløse silhuetter.
Det er alt sammen meget fint, men Canon har måtte gribe til et par kompromisser i forbindelse med dette kamera.

For at holde billedstøjen nede, er der brugt en stor billedsensor, men det betyder, at kameraets optik er på grænsen af sin ydeevne. Kontrast og opløsning falder nemlig af på den i kanterne af billedet. Og selv om kameraet har en stor billedsensor, er der stadigvæk støj i billederne.

Desuden fylder et enkelt billede i fuld opløsning 3,5 megabyte på hukommelseskortet. Det betyder, at man skal bruge et højhastigheds SDcard på minimum 512 megabyte, hvis kameraet skal være rigtig brugbart.

Eftersom der er tale om et familiekamera, er det nok skudt lidt over målet. De fleste billeder printes stadig i 10x15 formatet, så billederne skal beskæres temmelig kraftigt, før det bliver nødvendigt med alle de megapixel. Det er Canon naturligvis ikke er ene om, men lige Ixus 700 viser, at Canon er ved at nå en grænse med sit design.

Kameraet er udmærket, men lillebror Ixus 50 på fem megapixel giver mere for pengene. Ixus 50 har samme egenskaber og samme optik, men dets fem megapixel billedsensor passer bedre til optikken.

Læses lige nu

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg