7 megapixel i lommen

Glimrende kamera, men hvem har egentlig brug for syv megapixel?

7 megapixel i lommen

Det er efterhånden lykkedes Canon at forfine sin serie af Ixus kameraer til at være strømlinede små billedmaskiner. Og Ixus 700 er det mest kapable og nyeste af slagsen.
I dette kamera har Canon fået plads til en billedsensor på 1/1,8" med en kapacitet på 7,1 megapixel.

Det er samme størrelse sensor, som sidder i et Canon G6 semiprofessionelt kamera. Der er 3x zoom svarende til 37 111 millimeter.

Kameraet er styret af en Digic II billedprocessor, hvilket gør det til det hurtigst reagerende af alle kameraerne i Ixus serien. Der er mulighed for ekstern flash, og Canon tilbyder en stribe ekstra tilbehør, heriblandt et nuttet lille undervandshus.

Billederne er saftige med varme farver, og det reagerer fornuftigt i næsten alle situationer. Der er begrænsede manuelle muligheder på kameraet, men heldigvis er automatikken meget velfungerende.

Det betyder for eksempel, at kameraet selv fyrer flashen af ved modlysfotografering, hvilket redder billeder, der ellers ville være blevet til håbløse silhuetter.
Det er alt sammen meget fint, men Canon har måtte gribe til et par kompromisser i forbindelse med dette kamera.

For at holde billedstøjen nede, er der brugt en stor billedsensor, men det betyder, at kameraets optik er på grænsen af sin ydeevne. Kontrast og opløsning falder nemlig af på den i kanterne af billedet. Og selv om kameraet har en stor billedsensor, er der stadigvæk støj i billederne.

Desuden fylder et enkelt billede i fuld opløsning 3,5 megabyte på hukommelseskortet. Det betyder, at man skal bruge et højhastigheds SDcard på minimum 512 megabyte, hvis kameraet skal være rigtig brugbart.

Eftersom der er tale om et familiekamera, er det nok skudt lidt over målet. De fleste billeder printes stadig i 10x15 formatet, så billederne skal beskæres temmelig kraftigt, før det bliver nødvendigt med alle de megapixel. Det er Canon naturligvis ikke er ene om, men lige Ixus 700 viser, at Canon er ved at nå en grænse med sit design.

Kameraet er udmærket, men lillebror Ixus 50 på fem megapixel giver mere for pengene. Ixus 50 har samme egenskaber og samme optik, men dets fem megapixel billedsensor passer bedre til optikken.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S