Så er der hul igennem

MIMO teknologi giver det trådløse netværk en rækkevidde, der er tilstrækkeligt til større hjem og kontormiljøer – også selv om signalerne skal gennem adskillige vægge.

Så er der hul igennem

Nu er der håb forude for alle de stakkels tit brugere, der har problemer med rækkevidden af deres trådløse netværk. En ny generation af trådløst netværksudstyr er nemlig på vej, og her benyttes MIMO teknologi, som giver en langt bedre forbindelse, end man oplever fra de eksisterende trådløse netværk.

Det betyder, at de trådløse netværk endelig kan holde, hvad de hele tiden har lovet: En rækkevidde god nok til at dække en stor bolig med pæne overførselshastigheder overalt.
Vi har testet en MIMO router med tilhørende PC Card fra Linksys.

Linksys kalder routeren for "Wireless G Broadband Router with SRX" og kortet til den bærbare pc for "Wireless G Notebook Adapter with SRX", men heldigvis kan man nøjes med blot at bruge modelbetegnelserne WRT54GX og WPC54GX. Bogstaverne SRX står i øvrigt for Speed Range eXpansion, og enhederne er baseret på chips fra Airgo Networks.

Fuld fart på

Med MIMO (Multiple Input, Multiple Output) sendes og modtages to eller flere radiosignaler samtidig via samme kanal. Der benyttes flere antenner, og resultatet bliver en længere rækkevidde og en højere båndbredde, end vi er vant til fra trådløse netværk.

I vores test sammenlignede vi det nye SRX udstyr med almindeligt 802.11g udstyr fra Linksys, og man kan roligt sige, at der er forskel. Med det gamle 802.11g udstyr skal der ikke mere end 20 meters afstand og tre vægge til, før signalet er yderst ustabilt og indimellem forsvinder helt. Når der endelig er hul igennem, er hastigheden helt i bund.

Med SRX er der til gengæld fuldt knald på signalet, hvor båndbredden er angivet til 108 megabit i sekundet. Den reelle tophastighed for overførsel af brugbare data ligger på cirka 40 megabit i sekundet, men det er nu heller ikke så skidt endda, når man tager alternativet i betragtning.

Bagudkompatibel og lidt til

SRX teknologien er bagudkompatibel, så udstyret kan bruges sammen med eksisterende enheder, hvis de understøtter standarderne 802.11b eller 802.11g.

Her fik vi en endnu en behagelig overraskelse med Linksys routeren, for selv med en klient, der kun understøtter den almindelige 802.11g standard, får man alligevel noget ud af at anvende routeren som trådløs basestation. Der er simpelthen bedre forbindelse.

Og sandelig om et trådløst netværkskort med MIMO teknologi ikke også er bedre end et 802.11g kort til at opfange signalet fra en almindelig 802.11g router. Med MIMO teknologi, som Linksys altså kalder SRX, giver den ekstra antenne gevinst på alle felter.

I øvrigt ligner Linksys WRT54GX de fleste andre brugervenlige, trådløse routere, når det gælder opsætning og indstillingsmuligheder. Routeren har fire 10/100 Ethernet porte, så man kan forbinde computere med kabel, hvis man for eksempel vil opnå højere overførselshastighed, og der er indbygget firewall og understøttelse af krypteringsstandarderne WEP og WPA.

Både Linksys WRT54GX og WPC54GX er mere end dobbelt så dyre som tilsvarende 802.11g enheder uden MIMO teknologi, men man får altså også noget for pengene. Nu mangler vi bare at se PCI kort og USB adaptere i samme serie samt noget mere konkurrence på markedet, så prisen kan komme ned.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S