Hackere slog til mod Microsoft

En af Microsofts websider er sat offline, efter formodede tyrkiske hackere har givet den en gang internetgraffiti.

En af Microsofts franske websider er sat offline efter et hackerangreb. Websiden Experts.microsoft.fr blev "defaced", en form for internetgraffiti, og der blev efterladt en kort tekst på sort baggrund fra formodede tyrkiske hackere.

Ud over at håne webmasteren på den franske webside skrev hackerne, at de nu vil gå efter softwaregigantens hovedwebside: Microsoft.com.

Ifølge Microsoft var det en miskonfigureret server, som gav hackerne adgang til den franske webside.

I skrivende stund af websiden stadig offline.

Hackerangrebet kommer på et pinligt tidspunkt for Microsoft, der netop er ved at promovere sine storstillede sikkerhedstiltag i det kommende styresystem Windows Vista, og samtidig er i gang med at udvikle ny sikkerhedssoftware, der kaldes Forefront.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad men erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo