Intel afslører sine planer frem til 2010

Allerede i november kommer Intel med fire kerner, kun få måneder efter at deres seneste processor Core 2 Duo blev lanceret.

Den strategi er ikke tilfældig fortæller Tommy Rydendahl, teknisk talsmand for Intel i Norden. Hvor det tidligere tog Intel fire til seks år at lave en ny mikroarkitektur, så er det nu Intels plan at det i fremtiden kun tager to til tre år.

Det er godt nyt for forbrugerne, og samtidig tættere på de tre år som konkurrenten AMD er om at udvikle en ny CPU-platform.

Mens AMD imidlertid først forventes at lancere fire kerner i 2007 og stadig mangler at lancere en processor baseret på 65 nanometer-teknologien, så lover Intel nu, at vi allerede i andet halvår af 2007 vil se de første 0,45 nanometer-produkter.

De første test-maskiner kører, ifølge Intel, allerede med 45 nanometer-processorer – men det sker dybt inde i Intels forsøgslaboratorier og forventes altså først på gaden om et års tid.

Fordelen ved den mindre nanometer-størrelse er, at processorer, baseret på denne teknologi, kræver mindre strøm, og derfor vil kunne yde mere for samme strømforbrug – hvad industrien kalder performance per Watt.

Selv påstår Intel, at de inden 2010 vil have forbedret dette forhold med 300 procent.

Intels plan frem mod 2010

Planen, som skal sikre Intels verdensherredømme inden for processormarkedet, består af en række nye platforme og processorer.

Inden du gennemsøger nettet for at lede efter skjulte budskaber i kodenavnene, så oplyser Intel, at der er tale om stednavne i den Israelske ørken, hvor Intels processor-laboratorier ligger.

Første trin er Intel Core (lanceret 2006). Vi kender allerede produkter herfra i form af Core Duo (bærbare) Core 2 Duo (bærbare og stationære). Intel Core benytter sig af 65 nm teknologien.

I 2007 kommer så Penryn. Her er der tale om samme Intel Core arkitektur, men bare med 45 nanometer-teknologi.

2008 byder på en ny processor-platform kaldet Nehalem. Intel holder sig her fortsat på de 45 nanometer.

I 2010 ankommer så Gesher, som er baseret på 32 nanometer-teknologi – eller cirka. halv størrelse af de aktuelle Intel Core-baserede processorer.

Også til bærbare

På den bærbare side har Intel stor succes med deres Centrino-platform. Her er næste generation snart parat. Her er der tale om en platform baseret på chipsettet 965GM med 802.11n WiFi samt Intel Core 2 Duo processorer.

Desuden vil Intel søge at udbrede NAND-teknologien (flash-hukommelse, der placeres mellem harddisken og systemet) for at forbedre boot-tider i for eksempel Vista.

Intel understreger dog, at 802.11n standarden først bliver en del af platformen, hvis standarden er ratificeret – altså ingen draft-n produkter fra Intel.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Kræftens Bekæmpelse

Teknisk it-projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S