Interaktivt instrumentbræt

Vi skal vænne os til at se LCD-skærme langt flere steder end i stuen og arbejdsværelset. Bilen bliver også snart proppet med skærme.

Under IFA-messen i Berlin i september trådte Samsungs topchef, Gee Sung Choi, op på talerstolen og kom med sin fremtidsvision. Sydkoreanerens krystalkugle pegede på, at vi i de kommende år vil få langt flere LCD-skærme. Ikke kun i stuen og arbejdsværelset. Men også mange andre steder som eksempelvis bilen. Det bliver en naturlig ting at have en LCD-skærm inden for rækkevidde.

Og noget kan tyde på, at Gee Sung Chois spådom går i den rigtige retning. Sharp er i hvert fald klar med en otte tommer LCD-skærm, som integreres i instrumentbrættet på ens bil.

Skærmen viser hastigheden via et computerskabt speedometer, og når bilen parkeres, kan samme skærm bruges til at fremvise direkte optagelser fra et kamera, som er installeret i bagenden af bilen.

På den måde kan man følge med på skærmen og forsigtigt liste bilen på plads uden at krølle kofangeren på sin egen og de andre parkerede biler.

LCD-skærmen kan også bruges til at vise kort. Det er lidt uklart, om det er en decideret GPS-funktion, hvilket ellers vil være oplagt.

Ifølge Sharp er skærmens konstastforhold på 1.500:1, og det skulle være det højeste konstrastforhold inden for sin klasse - og en tredobling i forhold til andre skærme på bilmarkedet.

Skærmen kan tåle ned til 30 minusgrader, og der kan blive mere end almindeligt smålummert i kabinen, før skærmen står af, nærmere bestemt 85 grader.

Der er ingen pris på skærmen, som forventes at blive integreret i nyere bilmodeller.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job