Gem YouTube og Google-video på harddisken

Det er nemt at bruge timer på at se videoer fra YouTube og Google og andre videodelingstjenester på nettet. Desværre kan det være svært at gemme dem, vi giver her en løsning.

Med fremvæksten af YouTube og Google-video er det frustrerende ikke at kunne gemme streamede videofiler lokalt på harddisken.

Heldigvis er der dog nogle, der har taget udfordringen op, og selv om der ikke eksisterer en 100 procent ufejlbarlig og brugervenlig løsning, er det dog i mange tilfælde muligt at få hentet en lokal kopi.

Videotjenesternes streamede indhold er i visse tilfælde tilgængeligt i form af regulære videofiler i kendte formater som avi, quicktime, mpeg og så videre. Disse filer ligger ikke umiddelbart til download, men det er ikke svært at finde frem til dem.

Man tager blot adressen på websiden, hvorfra den ønskede video normalt vises, og kopierer denne adresse ind på websiden http://www.Keepvid.com.

Denne webtjeneste finder vejen til de tilgængelige videofiler, hvis de altså eksisterer, og man kan derefter højreklikke på dem og gemme dem på harddisken. Det er nemt.

I mange tilfælde er det dog sådan, at videoen kun er tilgængelig som Flash Video (.flv), og disse er sværere at få fat på.

Den bedste, men også lidt tekniske løsning, er beskrevet af Paul Sadowski på hans webside. Her forklarer han, hvordan man med et et lille program kan få video'ens offentlige webadresse lavet om til et link til .flv-filen. Der er tre udgaver af hans program på websiden, og vi havde mest succes med den første udgave.

Når .flv-filen er downloadet til harddisken, skal den selvfølgelig også afspilles, og det gøres bedst med Martijn de Visser's gratis FLV Player.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job