11. december: Vind dagens fede julepakke

I dagens julepakke gemmer sig en GPS fra Mio, en USB-nøgle der kan tåle tæsk og en 7-ports hub. Vind alle præmierne her!

Her på PC World fejrer vi, at vi er Danmarks største webside om computere og forbrugerelektronik med hele 244.000 unikke besøgende om måneden.

Derfor vil vi i samarbejde med en lang række førende producenter af forbrugerelektronik udlodde præmier til en samlet værdi af over 100.000 kroner i løbet af december måned. Hver dag kan du vinde nye præmier.

Dagens præmier er:

Mio C250

Navigationssystemet fra Mio er enkelt og på dansk. På den 3,5 tommer store skærm vises der vej uanset om den bruges i bilen eller til fods. Den har dør-til-dør navigation i de fire nordiske lande og resten af Europa på hovedvejsniveau. Værdi 1.999 kroner.

Cruzer Titanium USB 2 GB

Her er USB-nøglen på to gigabyte, du gerne må trampe på. Ifølge SanDisk kan den tåle tæskene, da den er udført i Liquidmetal, som gør den ekstremt robust. Samtidig kommer Cruzer Titanium med U3 teknologi, som gør det muligt at gemme både filer, software og personlige pc-indstillinger på USB’en. Værdi 1.399 kroner.

Sandberg USB 2.0 Hub AluGea

Denne lille og handy 7-ports hub til USB 2.0 og 1.1 er udstyret med gummifødder. Portene er på højkant, så der bliver bedst mulig plads mellem portene. Værdi 299 kroner.

Alle dagens præmier er samlet i en stor pakke, som kan blive din.
Klik her for at deltage i dagens konkurrence.

Husk at du stadig kan være med i tidligere konkurrencer, hvor der også er fede præmier på højkant. Du finder oversigten her, og den opdateres løbende.

Alle konkurrencer løber frem til den 31. december.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job