Torsdagstippet: Strøm på ferien

Rigtigt mange danskere kører hvert år på vinter- eller sommerferie i bil. Samtidig slæbes der elektronik med som aldrig før, men den slags kræver strøm. Denne uges torsdagstip handler derfor om aldrig at løbe tør.

Måske er det bare os på PC Worlds redaktion, men når vi tager på ferie bugner kufferten næsten lige så meget af elektronik som ferietøj.

Men med tiden er der simpelthen bare blevet flere uundværlige ting der skal med. Det gælder selvfølgelig telefonen, GPS'en, den bærbare computer samt MP3-afspilleren og de trådløse høretelefoner.

Fælles for alle enhederne er, at de skal have strøm. Det kan være et problem i bilen, men heldigvis findes der flere løsninger på den slags problemer - og uden at du skal bygge bilen om.

Her er tre af de nemmest tilgængelige løsninger.

USB-strøm fra bilen

Mange PDA'ere, mobiltelefoner og Bluetooth-headsets kan oplades direkte gennem deres USB-port. Det er smart, for ved at oplade med USB kan du slippe for at slæbe flere forskellige ladere med.

Og kan dit produkt lades over USB, så kan du for under 100 kroner erhverve dig en omformer fra bilens cigarettænder til et USB-stik. Har du allerede en GPS-navigator, er der stor chance for at du kan anvende opladeren fra den til din telefon eller dit headset.

Det største problem er nok at du hurtigt kan løbe tør for stik, men heldigvis sælger de fleste butikker med biltilbehør omformere fra et til to eller tre stik.

USB-strøm fra batterier

Er dit cigaretstik optaget, eller er bilen leveret uden det, så er håbet ikke ude for dig alligevel. Her er løsningen en batteriboks til fire AA batterier, som så leverer strøm til en USB-port.

Vi har prøvet løsningen Lil' Sync fra Pocketpctechs.com med fire kraftige genopladelige batterier, og her formåede den at oplade vores test-PDA to gange og så lidt til. Husk at jo kraftigere batterier du bruger, jo bedre resultat.

Batterierne skal selvfølgelig genoplades af og til, men hvis du alligevel slæber alverdens udstyr med - hvorfor så ikke også en hurtig lader? De bedste af slagsen lader fire batterier af AA typen på to til tre timer.

220V fra bilen

Har du mange produkter der kræver 220 volt med på turen, så kan det være en fordel at investere i en omformer fra 12 volt til 220 volt.

Det er en noget dyrere løsning end hvis du kan klare dig med USB, men til gengæld er den meget alsidig.

Vi har haft en sådan omformer fra danske Umates med ud og køre flere gange, og er overordentligt tilfredse. Det skyldes ikke mindst at omformeren har en indbygget termisk sikring, der slår fra hvis omformeren bliver for varm. En beskyttelse mod at der trækkes for meget strøm igennem samt en funktion der slår omformeren fra før den dræner bilens batteri.

Vores udgave af omformeren tager både 2- og 3-bens stik og kan levere op til 150 watt. Prisen er omkring 400 kroner inklusiv moms. Læs mere hos Umates her.

Stik fra hele verden

Når du i øvrigt er fremme på destinationen, så begynder problemerne med at finde de korrekte vægstik først. Heldigvis kan du her finde et link til alverdens lande og deres mærkværdige stik og strømforhold.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect