Spræng rammerne med Plextor

Små pc’ere er på mode, men bagsiden er manglende plads. Mens mange små kabinetter har plads til to harddiske, er der oftest kun plads til et optisk drev. Men nu har Plextor en løsning klar.

Der er gået mode i små kabinetter fra producenter som Shuttle.

De er oftest lige til at stille i hjørnet på skriveborde, lige så kraftige som deres omfangsrige kollegaer og flotte at se på. Bagsiden ved de små modeller er pladsproblemer, når det kommer til optiske drev. Her er der oftest kun plads til ét drev i en 5,25 tomme drevplads.

Løsningen hedder PX-DB608AL og kommer fra Plextor, der er specialist inden gode optiske drev. PX-DB608AL kombinerer nemlig to dvd-brændere i én 5,25 tommer pakke. Dermed kan dit lille mediecenter boltre sig i hele to optiske drev, selvom pladsen er trang.

Meget stille drev

Fysisk er PX-DB608AL blandt andet baseret på et PX-608AL, der normalt bruges i bærbare pc’ere. Vi har for nyligt prøvet PX-608AL, og det er et af de mest stille notebookdrev, vi endnu har set, hvilket er en klar fordel til stue-maskiner.

Hardwaren i den dobbelte pakke kan dermed brænde dvd’ere i op til 8x og cd’ere med op til 24x. Det er omkring halvdelen af enkeltstående løsninger, men så skal du til gengæld op fra sofaen for at skifte disk.

PX-DB608AL er i butikkerne i løbet af april og koster ifølge Plextor 123 euro, cirka 920 kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job