Torsdagstippet: Lav dine egne panoramabilleder, helt gratis

Nogle gange er et standardbillede bare ikke nok. Særligt når man står og kigger ud over et landskab, en havn eller et flot bytorv. Heldigvis findes der en nem og gratis vej til det brede, flotte panoramabillede.

En af de absolut bedste ting med digitale billeder er, at man kan fortsætte med at lege med dem, når man kommer hjem.

Lyset kan let justeres, skæve horisonter rettes op og de (andre) nævenyttige turister fjernes.

Men står du på kanten af Grand Canyon, på pladsen foran Dogepaladset i Venedig eller blot på havnen i Dragør, så kan det være svært at få det hele med. Løsningen er et panorama, hvor flere billeder sætte sammen til et.

Softwaren til panoramabilleder følger af og til med kameraerne, men den kræver ofte, at du manuelt skal sidde og passe billeder sammen.

Gratis løsning lige for

Heldigvis har de to forskere Matthew Brown og David Lowe fra University of British Columbia brugt to år på at udarbejde programmet Autostitch. Samtidig har de været så venlige at lægge en gratis version ud på nettet.

Autostich tager alt det svære ud af panoramaerne. Det eneste du skal gøre er at tage en række billeder med en smule overlap, gemme dem i autostiches mappe og starte programmet.

Afhængig af opløsningen og din computers kraft tager det fra et til ti minutter, hvorefter panoramaet er klart. Efterfølgende skal du dog regne med at skære lidt til hjørnerne på billederne, da de originale fotos bliver vredet og trukket lidt for at passe.

Som udgangspunkt er panoramaerne fra Autostitch 1.400 pixels brede, men i indstillingerne kan du lave dem væsentligt større. Laver du et panoramabillede med en bredde på 4.700 pixel tager det dog væsentligt længere tid for din computer at overkomme de mange regneopgaver. Men flot ser det ud.

Den kommende Adobe Photoshop CS3, som vi har skrevet om her, har også en udmærket landskabsfunktion, men her er prisen også en helt anden.

Du kan hente Autostich her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S