Danskere designer fremtidens mediecentre

Det verdensomspændende mærke Linksys holder fast i de danske rødder i KiSS-produkterne og lancerer nu den trådløse KiSS 1600 HD afspiller. Samtidig bliver Danmark det ene af blot to udviklingscentre for Linksys.

Det er efterhånden et par år siden, at Linksys købte danske KiSS Technology, firmaet der står bag en serie af nyskabende dvd-afspillere og harddiskoptagere.

Siden da har KiSS navnet levet en lidt omskiftelig tilværelse, inden det landede som et navn på en produktserie i Linksys familien.

Med KiSS 1600 HD afspilleren står serien imidlertid over for en relancering. Thomas Sørensen, Linksys' danske salgsdirektør, forklarer den lange ventetid med, at Linksys nu selv laver softwaren til systemerne fra bunden. Det har taget tid at udvikle, men til gengæld skulle stabilitetsproblemerne, som kendetegnede de første Kiss-produkter være ude af verden.

Et ekstra plus er desuden, at med etableringen af sin egen platform skulle det, ifølge Linksys, være væsentligt hurtigere at forme og producere nye produkter.

Et af disse nye produkter er KiSS 1600 HD afspiller. Det med HD skal man dog lige tage med et gran salt, da 1600’eren ikke er udstyret med hverken Blu-ray eller HD-DVD drev.

Til gengæld kan du streame eventuelle HD-film via det indbyggedet trådløse netværk, hvilket Linksys under vores demonstration formåede at gøre på et almindeligt 802.11g-baseret netværk.

Fortsat ingen harddisk - men nu med iPod

Lige som DP-600, som PC World i sin tid anmeldte her, er KiSS 1600 i første omgang ikke udstyret med harddisk.

Men Thomas Sørensen, salgsdirektør for Linksys i Danmark, gør ikke nogen hemmelighed ud af, at der på et tidspunkt kommer en version med harddisk. Indtil da må man klare sig med de netværksdrev og NAS-enheder, som KISS 1600 understøtter.

Hvis du savner harddisken, så kan du eventuelt kombinere en KiSS 1600 med en USB-harddisk eller en iPod, som KiSS kan afspille musik og video fra. Det giver ikke mulighed for at optage, men det er i det mindste et skridt på vejen.

Dansk design til Linksys

Med købet af KiSS Technology i 2005 fik Linksys tilsyneladende smag for de danske udviklere, for Linksys kunne sammen med lanceringen af KiSS 1600 fortælle at det ene af Linksys to designcentre placeres i Hørsholm nord for København. Det andet designcenter placeres i USA.

Lederen af centeret er Eskild Hansen, som kan smykke sig med titlen Industrial Design Manager. Det industrielle er i den forbindelse vigtigt at holde fast i, for Eskild Hansen understreger, at design er andet end en flot facade.

- Tidligere var design noget vi i forstod æstetisk, altså om produktet var pænt. I dag forstår vi også, at det handler om mennesker. Derfor går vi nu også ind i folks hjem og ser, hvordan de bruger produkterne.

Målet for Linksys, forklarer Eskild Hansen, er at gøre op med at det såkaldte digitale hjem som noget, der låser dig fast med bestemte rammer eller med bestemte mærker.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Fælles AI

    AI Lead

    Fyn

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network