MP3-krig på vej?

Ny mini MP3-afspiller fra Sandisk til under 300 kroner, to avancerede afspillere med Bluetooth fra Samsung og måske nye iPods til september. Er der en MP3-afspiller krig på vej?

Måske bliver det et hot efterår for markedet for MP3-afspillere, da rygterne siger, at nye iPods offentliggøres i september.

Men uanset om det sker eller ej, er der allerede nu blevet lanceret flere nye MP3-afspillere. Eller iPod-dræbere som man jo kan vælge at kalde dem.

Sandisk har lavet Sansa Clip, der er en lille afspiller på størrelse med en golfkugle. Den skal konkurrere med iPod Shuffle og Creative Zen Stone/Stone Plus. Den fås i størrelser på en og to gigabyte, har FM-radio med plads til 40 kanaler, mikrofon/diktafon, en klips og en skærm, der gør det nemmere at finde det nummer, man vil høre. To gigabyte-udgaven fås i farverne sort, æblerød, hot pink og isblå, mens en gigabyte-udgaven kun fås i sort.

Sansa Clip kommer til efteråret til en vejledende pris på 275 kroner for den mindste udgave og 410 kroner for to gigabyte-udgaven.

Bluetooth-trylleri fra Samsung

Samsung kommer med afspillerne YP-P2 og YP-T10, der sigter lidt højere end Sansa Clip. YP-P2 har en tre tommer trykfølsom skærm og viser også video.

Den fås i en fire eller otte gigabyte udgave, har FM-radio, ur, diktafon og Bluetooth, der gør det muligt dels at streame musik, men også at besvare mobilopkald med afspilleren. Det foregår gennem høretelefonerne og den indbyggede diktafon.

Samme Bluetooth-feature har YP-T10, der kun kommer i en fire gigabyte udgave med en to tommer stor skærm, der også kan vise video.

YP-T10 har også FM-radio, ur, diktafon med mere. I modsætning til YP-P2 har YP-T10 en oplyst pad til at navigere rundt.

Priserne på de to Samsung-afspillere er ikke offentliggjort endnu, men man skal nok ikke forvente at få dem kastet i nakken, når de kommer til september.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere