Adobe Creative Suite 3: Læsernes alternativer

Flere læsere har skrevet med forslag til programmer, der kan erstatte dyr Adobe-software. Læs alt om de gode forslag her.

Vi bragte for nylig en større gennemgang af programmerne i Adobe Creative Suite 3.0 Master Collection og henviste samtidig til gratis eller billige alternativer til hver af pakkens 21 programmer.

I slutningen af artiklen opfordrede vi læserne til at bidrage med deres egne erfaringer og alternative programmer, og de kommer altså her:

Lars Schmidt anbefaler Photofiltre (www.photofiltre.com), som er gratis. "Det er en slags mini Photoshop", skriver han.

Rune henviser til en specialudgave af GIMP, hvor programmets brugergrænseflade er ændret, så den minder om Adobe Photoshop. Programmet hedder GIMPshop og kan findes på www.gimpshop.com.

Jan Otto Teller peger på Adobe Photoshop Elements 5.0, der er godt alternativ til Adobe Photoshop til under 1.000 kroner. Jan Otto synes også, at Pinnacle Studio 10.5 eller 11.0 (www.pinnaclesys.com) er gode alternativer til Adobe Premiere Pro, især fordi prisen er under 1.000 kroner.

Peter Ivan Andersen var ikke helt tilfreds med kvaliteten af PrimoPDF, som blev nævnt som alternativ til Adobe Acrobat. Han foreslår i stedet CutePDF (www.cutepdf.com), der fungerer på samme måde som PrimoPDF, men blot med langt højere outputkvalitet.

Det var læsernes forslag. Glem ikke at læse den oprindelige artikel.

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S