Hele tastaturet i din hule hånd

Det ligner en overvægtig mus med taster, og det kan ligge i din hule hånd. Nyt ultrakompakt tastatur fra Belkin er målrettet spillefugle, som hurtigst muligt vil pløkke modstandere i onlinespil.

Grænserne for, hvordan et tastatur egentlig skal se ud, rykker sig hele tiden.

Du kan få et disko-dasko tastatur, et silikone keyboard der kan rulles sammen, eller hvad med et superavanceret et af slagsen til 149.000 kroner?

Nu melder Belkin sig også på banen med et ganske særligt stykke tastatur. Faktisk ligner det mest af alt en overvægtig mus, som har fået en håndfuld taster skudt ud gennem ryggen.

SpeedPad n52te er målrettet gamerfolket, som hurtigst muligt vil likvidere al modstand i online krigsspil med et par tastetryk.

Tastaturet er en videreudvikling af SpeedPad n52, og den nye "te"-model har taster, som er baggrundsoplyste. Det byder også på 15 programmerbare knapper, justerbar håndledsstøtte, samt solide gummi-dupper som sørger for, at SpeedPad n52te ikke rykker sig ud af stedet, selv om der hamres løs i en heftig omgang Battlefield 2141.

Den software, som benyttes i tastaturet, er udviklet af Razer, som producerer gamermus.

SpeedPad n52te skulle lande i de europæiske butikker i løbet af november, og prisen bliver 70 euro, cirka 370 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S