Få penge for at læse dine mails

Er du træt af spam? Nu er det muligt at tjene penge på de irriterende mails. Se her hvordan.

Nu er der mulighed for at blive glad, når man ser spam i indbakken. Ja, det lyder ikke logisk, men det er nu muligt at tjene penge på at få reklamemails.

Firmaet Boxbe tilbyder en service, hvor virksomheder kan målrette mails med reklamer, og brugere kan registrere sig og modtage dem, skriver Timesonline.co.uk. Og grunden til at man så skulle gøre, det er selvfølgelig - penge.

Man bliver ikke millionær af frivilligt at modtage disse reklamemails, men lidt kan det da blive til.

Man opretter sig som bruger hos Boxbe og opgiver personlige informationer, som for eksempel hvor meget man tjener. Oplysningerne er anonyme, men gør at annoncørerne får en profil, som de bruger til at målrette reklamerne.

Disse reklamemails går gennem www.boxbe.com, der filtrerer mails, så du ikke får mails, du ikke vil have. Det hele tjener Boxbe selvfølgelig penge på, og heraf får du en lille sjat, som udbetales via PayPal. Den sjat kan du også vælge at donere til et velgørende formål, hvis du hellere vil det.

En bruger, der tjener 50.000 dollar om året, cirka 260.000 kroner, kan forvente at tjene 100 dollar, cirka 530 kroner, om året på at modtage reklamemails.

For alt efter den pågældende brugers indkomst kan beløbet for eksempel være 25 cent, 1,30 kroner, for en enkelt mail. Så antallet af mails, du vil modtage samt oplysninger om indkomst med mere, afgør, hvor meget du kan tjene på Boxbe.

Tjenesten virker blandt andet med Yahoo! Mail og Gmail, og Boxbe vil afsløre falske mailadresser, så man ikke kan spekulere i det her.

Pcworld.dk har prøvet at oprette sig som en bruger fra Danmark hos www.boxbe.com, og det gik nemt. Men om det er lige så nemt at få udbetalt pengene, og hvordan resten af processen foregår, ved vi ikke.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension