22 tommer HP på skrivebordet

Det hjælper ikke stort, at de store pc-fladskærme falder hastigt i pris, hvis billedkvalitet, design og ergonomi er helt til rotterne. Læs her, om HPs nye skærm falder igennem eller ej.

22 tommer HP på skrivebordet

De stadig billigere fladskærme i 22-tommer bredformat er hastigt på vej til at blive den nye de facto-standard på hjemmekontoret.

Desværre er det hverken givet, at skærmene viser et flot billede eller kan indstilles, så du sidder godt foran dem.

Det er såmænd heller ingen selvfølge, at man kan holde ud at se på dem i slukket tilstand, og alt det kan du læse meget mere om i denne stortest.

Men allerede da vi pakkede denne 22-tommer HP w2207h ud af kassen, stod det klart, at den i hvert fald bestod designer-testen. Med sin enkle, sorte og blankpolerede ramme tager den sig ganske enkelt godt ud.

HDMI-indgang

Den fjederbelastede fod gør det desuden let at hæve eller sænke skærmen – hvilket ergonomi-nørder værdsætter. Her er såmænd også en drejeanordning, så skærmens orientering kan ændres.

Mægtig praktisk, hvis du skal overskue en hel Word-side af gangen og ikke har alt for mange kabler tilsluttet skærmen – for eksempel via skærmens to USB-porte.

Foruden det obligatoriske VGA-stik finder vi også HDMI-indgang for optimal signaloverførsel mellem pc, dvd-afspiller eller mediecenter.

Har din computer ”kun” den kompatible DVI-udgang, kan du med et særligt konverteringsled forbinde computeren til HDMI-indgangen alligevel.

Enkle menufunktioner

Alle fysiske detaljer er således på plads, men det er som bekendt ingen garanti for, at billedkvaliteten også er fin.

Men det er den her. Ikke blot er skærmen usædvanligt lysstærk, men farverne står også flot og klart.

Skifter du fra selv en førsteklasses notebook-skærm til HP w2207h, er det omtrent som at åbne sit beskidte vindue og kigge ud i den frie luft. Det sætter vi pris på.

Menufunktionerne er enkle at hitte rundt i, selv om de fleste nok nøjes med at aktivere skærmens autoindstilling; det giver i de fleste tilfælde alligevel det bedste resultat.

Højttalere sidder bagpå

Samlet er der ikke mange fedtfingre at sætte på dette produkt.

Det skulle da lige være, at de indbyggede højttalere – som på alle andre skærme – er decideret pinlige. Lydkvaliteten er så skinger og forvrænget, at dine øregange formentlig begår spontant harakiri, hvis du forsøger at lytte til musik ad denne vej, så lad være med det.

Heldigvis sidder højttalerne skjult bagpå kabinettet og skæmmer derfor ikke det nydelige helhedsindtryk.

Og de rokker i hvert fald ikke ved det solide femtal, som vi tildeler HP w2207h. For ganske vist er prisen på 2.599 kroner en plovmand mere end det, du skal regne med at give for en 22-tommer discount-model.

Men billedkvalitet, design og indstillingsmuligheder retfærdiggør ekstraudgiften og mere til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S